Diagnostyka i leczenie kolek u koni
Kolka u konia – Diagnostyka i leczenie kolek u koni
– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.
Kolka, czyli ból pochodzący z narządów wewnętrznych, jest dolegliwością wielokrotnie występującą u koni. Jest także jednym z najczęstszych powodów śmiertelności tych zwierząt. Znajomość przyczyn i objawów tej choroby układu pokarmowego konia pozwala uniknąć kolki oraz szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, nierzadko ratujące wierzchowcowi życie.
Przyczyny występowania kolki u konia
Kolka u konia – zwana inaczej morzyskiem – jest związana z nieprawidłowościami w obrębie układu pokarmowego. Może obejmować jelita, wątrobę, śledzionę, czy żołądek zwierzęcia. Ze względu na uwarunkowania anatomiczne, konie są bardziej podatne na występowanie morzyska niż inne gatunki. Podstawową przyczyną kolki jest zatkanie jelit pokarmem, a także ich skręt. Mogą być one spowodowane nieprawidłowym żywieniem i użytkowaniem koni, nadmiernym stresem, zmianami zapalnymi w przewodzie pokarmowym, a także indywidualną skłonnością do tego typu zaburzeń.
Czym objawia się kolka u konia?
Kolka u konia to schorzenie, które charakteryzuje się pewnymi specyficznymi objawami. Symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju morzyska, to nerwowe przemieszczanie się po boksie, pokładanie się, niechęć do jedzenia oraz duże zainteresowanie rejonem brzucha – oglądanie się na niego, uderzanie go ogonem, czy tylnymi kopytami.
Dolegliwości dzielą się na trzy główne stopnie zaawansowania. Przy niewielkich objawach o długich przerwach, charakterystycznych dla zatkania i stanu zapalnego jelit, koń okresowo zmienia swoją pozycję i ogląda się na swoje boki. W trakcie częstszych i silniejszych boleści, obecnych przy niedrożności, wzdęciu czy początkach przemieszczania jelit, zwierzę grzebie kończynami, często się pokłada i leży na grzbiecie. Podczas największych dolegliwości bólowych, związanych z ostrym rozszerzeniem żołądka i skrętem jelit, koń intensywnie się tarza, często kładzie, nerwowo uderza kopytami lub przyjmuje pozycję siedzącego psa.
Jak leczyć kolkę u konia?
Jeżeli zauważymy symptomy mogące świadczyć o rozwoju kolki, wskazane jest jak najszybsze wezwanie weterynarza i wdrożenie odpowiedniej terapii. Należy natychmiastowo zabrać z boksu jedzenie, a oczekując na przyjazd lekarza wyprowadzić zwierzę na spacer stępem, który może wywołać wypróżnienie i poprawę jego stanu. Leczenie kolki u konia polega na podaniu odpowiednich leków, które wzmocnią perystaltykę jelit. Weterynarz może zdecydować także o wykonaniu lewatywy, która ułatwi pozbycie się zalegającej treści pokarmowej. W skrajnych przypadkach – jeżeli wystąpił skręt jelit – konieczne może okazać się leczenie operacyjne.
Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.
Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:
⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia ⇒ Badania kliniczne koni ⇒ Badania laboratoryjne koni ⇒ Leczenie kolek koni ⇒ Leczenie alergii koni ⇒ Leczenie chorób płuc koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie schorzeń oka koni ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni ⇒ Szycie ran koni ⇒ Szczepienia koni ⇒ RTG koni ⇒ USG koni
Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :
⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni ⇒ Terapię przeciwbólową koni ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP ⇒ Terapia falą uderzeniową ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych
Gabinet Weterynaryjny EQmedic
Dane firmy
Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak
Adres
ul. Poznanska 3
62-030 Luboń
nip
7772881027
Telefon
bartosz@eqmedic.pl
Numer konta
Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Formularz kontaktowy
Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:
Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny