Jakie rośliny są dla konia trujące? - Prawidłowe żywienie koni

Żywienie Konia – Jakie rośliny są dla konia trujące? – Prawidłowe żywienie koni

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Każdy właściciel konia chce, by jego zwierzę jak najdłużej cieszyło się dobrym zdrowiem. Oprócz godnych warunków, w których zwierzęta powinny przebywać, jednym z najważniejszych aspektów, jest również ich prawidłowe żywienie. 

Podstawowe zasady karmienia konia

Jeśli chodzi o żywienie konia, musimy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej ilości paszy w stosunku do masy ciała zwierzęcia. Optymalna ilość karmy to ok.1,5 kg na 100 kg masy ciała. Ważne jest również to, aby posiłek dzielić przynajmniej na 4 porcje w ciągu dnia, w dostępach ok. 6 godzin. Konia trzeba karmić głównie sianem lub lucerną, które mogą być uzupełniane o dodatkowe składniki takie jak jabłka czy marchew, w czasie ciepłych miesięcy powinno się również wyprowadzać konia na padok, by mógł skubać świeżą trawę. Początkowo warto zabierać konia do stajni po kilku godzinach, stopniowo można wydłużać ten czas, aby następnie można było pozwolić by pasł się nawet nocą. Pamiętajmy też, że również tym czym karmi się konia są często niewielkie ilości siemienia lnianego oraz produkty zawierające białko, które pomaga w budowie kości i mięśni oraz tłuszcze. Znacznie ograniczyć w diecie konia należy za to cukier, ponieważ, jak dowiodły badania, jest on główną przyczyną puchnięcia nóg, powstawania grudek pod skórą lub może nawet prowadzić do niewydolności nerek. Do picia podajemy, minimum 4 razy na dzień i 2 razy w nocy, wodę z wiaderka. 

Zatrucia u koni

Zgłębiając temat żywienia tych pięknych zwierząt, warto zainteresować się tym jakie rośliny są trujące dla konia. Wbrew pozorom, nie są to rzadko spotykane rośliny, ale takie, z którymi koń może się zetknąć na co dzień. Jedną z nich jest akacjowiec. Objawy zatrucia akacjowcem to między innymi drgawki, biegunka, apatia. Inną znaną rośliną trującą dla koni jest również bukszpan zwyczajny, który bardzo często rośnie w naszych przydomowych ogrodach. Objawy zatrucia bukszpanem to przeważnie ospałość czy niewydolność oddechowa. Leczenie zatruć u konia polega przede wszystkim na jak najszybszym podaniu węgla aktywnego, warto więc już zawczasu odwiedzić gabinet weterynaryjny i zaopatrzyć się w ten lek. Jest to naturalna substancja, jednak warto pamiętać, że należy używać jej tylko doraźnie w przypadku zatrucie, długotrwałe podawanie zwierzęciu węgla aktywnego jest niewskazane. Przy niektórych rodzajach zatrucia konieczne jest wezwanie lekarza weterynarii, choćby nawet wtedy, gdy koń rozchoruje się na skutek zjedzenia akacjowca, weterynarz powinien mu podać dożylnie płyny, by uniknąć odwodnienia. 

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.