Choroby Koni - Konsekwencje złego użytkowania konia

Choroby Koni – Konsekwencje złego użytkowania konia –

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Ponieważ konie dość często muszą znosić nas na swoim grzbiecie, jako ich partnerzy jesteśmy zobowiązani ułatwić mu to zadanie. Warto nauczyć się podstaw działania mechanizmów anatomicznych u konia. Podczas pracy z koniem należy kierować się empatią, myśleć oraz przewidywać, aby być dla naszego podopiecznego dobrym opiekunem oraz trenerem. Jeździec powinien umieć kontrolować swoje ciało, być sprawny fizycznie i mieć dobre wyczucie ruchu.

Koński kręgosłup i kończyny często ulegają urazom w wyniku złego użytkowania. Można jednak w dużym stopni ograniczyć powstawanie urazów jeśli treningi będą przeprowadzone w odpowiedni sposób i z dobrą rozgrzewką. Niestety często bywa tak, że przeciążenia treningowe nakładają się na siebie i rozwijają się bezobjawowo, a ujawniają się z opóźnieniem. Bywa też tak, że konie dają znak kiedy nie czują się dobrze, ale nie każdy trener potrafi dobrze i odpowiednio wcześnie to zauważyć.
Koń jak każdy sportowiec może doznać kontuzji, które mogą być przyczyna zakończenia kariery jako konia sportowego. Niestety sport konny, taki jak WKKW, skoki czy ujeżdżenie jest obarczony ogromnym ryzykiem kontuzji. Częste kontuzje to np. uraz mięśnia międzykostnego czy mięśni szkieletowych.

Ochwat, czyli zapalenie tworzywa kopytowego u konia

Jest wiele urazów powstałych bezpośrednio z przyczyny nieprawidłowego użytkowania lub nieprawidłowej pielęgnacji koni. Bardzo często pojawiającą się chorobą koni jest ochwat, czyli zapalenie tworzywa kopytowego. Ochwat może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Najczęstszej dotyczy przednich nóg, ale zdarza się, że występuje we wszystkich czterech. Jego przyczyn może być wiele, jednak często jest to napojenie dużą ilością wody konia zgrzanego po treningu albo praca na zbyt twardym podłożu. Koń z ochwatem niechętnie się porusza często leży lub do przenosi ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Bardzo charakterystyczna dla ochwatu jest postawa, kiedy koń stoi z podstawia tylne nogi pod tułów, aby odciążyć przednie nogi. Ruszając się najpierw stawia piętki. Kopyto objęte ochwatem jest gorące, gdyż rozwija się w nim stan zapalny. Koń nie ma apetytu oraz mocno się poci.
Gdy ochwat jest w stanie przewlekłym koń kuleje okresowo i również charakterystyczne stawia najpierw piętki chorej nogi. Kopyto i staw pęcinowy są ciepłe a podeszwa wybrzuszona. Zazwyczaj się puszka kopytowa oddziela się od warstwy twórczej i zachodzi nadmierne złuszczanie kopyta. Przy ostrym ochwacie należy chłodzić nogi konia i podać ciepły mesz z otrąb. Przy stanie przewlekłym podaje się leki przeciwzapalne a kopyta poddaje specjalistycznemu rozczyszczaniu oraz kuciu.

Stan zapalny torebki stawu pęcinowego u konia

Stan zapalny torebki stawu pęcinowego powstaje w wyniku nadwyrężenia w wyniku ostrych ruchów podczas treningów takich dyscyplin jak polo i skoki. W górnej części pęciny pojawia się miękki obrzęk. We wczesnych fazach, leczenie polega na zapewnieniu koniowi odpoczynku i częstym schładzaniu kończyn. W przypadku przewlekłego zapalenia torebki stawu pęcinowego należy wezwać weterynarza, który zastosuje odpowiednią terapię.

Zapalenia trzeszczek kopytowych u konia

Praca na twardym podłożu, zaniedbywanie terminów i nieprawidłowe rozczyszczanie i kucie, często prowadzą do zapalenia trzeszczek kopytowych. Choroba obejmuje zmiany w trzeszczce, kaletce oraz ścięgnie mięśnia zginacza głębokiego palców. Schorzenie dotyczy prawie zawsze kończyn przednich. Koń chorujący na zapalenie trzeszczki obciążając palcową ścianę puszki kopytowej odciąża strzałkę i piętki. Taka postawa może doprowadzić do ścieśniania się puszki kopytowej i powstania „ciasnego kopyta”. Wczesne etapy choroby charakteryzują się lekką kulawizną. Czasami ciężko określić na którą nogę. W późniejszych stadiach choroby chód staje się sztywny i krótkiego, co widać szczególnie w kłusie. Na zakrętach kulawizna jest bardziej widoczna gdyż dochodzi to obciążania trzeszczki. W schorzeniu tym może pomóc kucie korekcyjne i środki przeciwzapalne.

Stan zapalny kości kopytowej u konia

Podobny zestaw objawów jest charakterystyczny dla stanu zapalnego kości kopytowej. Spowodowane jest ono również takimi samymi czynnikami, co zapalenie trzeszczek. Postępowanie lecznicze także jest podobne, a dodatkowo podaje się preparaty wapniowe.
Konie ujeżdżeniowe są rzadziej narażone na urazy spowodowane złym „stąpnięciem”, ale ciągłe przeciążenia powodują, iż są podatne na mikro urazy więzadeł i stawów które mogą przechodzić w stan chroniczny i wykluczać konia z użytkowania na długi czas.


 

Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.