Leczenie Koni - Krótka charakterystyka koni
Leczenie Koni – Krótka charakterystyka koni –
Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.
Konie to niezwykle ciekawe i inteligentne zwierzęta. Wykorzystywane są w sporcie i różnego rodzaju pracach, a czasami służą nam wyłącznie do celów rekreacyjnych. Aby dobrze zrozumieć konia, musimy poznać jego naturę, czyli przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób konie zachowują się w środowisku naturalnym.
Po pierwsze, powinniśmy wiedzieć o tym, że koń jest zwierzęciem roślinożernym. W warunkach naturalnych spożywa niewielkie ilości trawy, lecz robi to bardzo często. Spowodowane jest to niewielkimi rozmiarami jego żołądka, co wpływa na mniejsze obciążenie procesami trawiennymi. W przypadku koni pokarm najwięcej czasu spędza w jelicie grubym, gdzie zostaje rozłożony przez bakterie i strawiony. Po drugie, konie to zwierzęta stadne, co sprawia, że doskonale czują się w większym gronie. W przypadku zagrożenia większa liczba osobników sprawia, że zostanie ono łatwiejsze do wykrycia, co da sygnał całemu stadu do ucieczki. Z natury konie bywają płochliwe, co skłania ich do ucieczki w każdej sytuacji, której nie są pewni. Po trzecie, koń potrzebuje ruchu. Im go więcej, tym lepsze funkcjonowanie jego układu krwionośnego, pokarmowego, a także jego aparatu ruchu. Po czwarte, zwyczaje. Każda zmiana diety lub porządku karmienia powinna być wprowadzana stopniowo. Nagła zmiana zwyczajów może nie tylko doprowadzić do niepokoju naszego zwierzęcia, ale również wywołać bardzo bolesne kolki.
Leczenie alergii u konia
Podobnie jak człowiek, nasz koń może okazać się alergikiem. Alergia jest niepożądaną reakcją immunologiczną wobec niektórych substancji. Mimo iż choroba występuje dość często, nadal posiadamy na ten temat bardzo mało informacji. Wyróżniamy alergie układu oddechowego, skórne oraz pokarmowe.
Przyczyną występowania alergii jest nieprawidłowo funkcjonujący układ odpornościowy, przez co organizm błędnie reaguje na niektóre substancje. Choroba jest nieuleczalna, a w dodatku może być dziedziczona, dlatego leczenie alergii u konia w głównej mierze opiera się na wyeliminowaniu środków uczulających z jego życia. Podstawowym działaniem, aby móc rozpocząć leczenie alergii u konia jest zdobycie wiedzy na temat tego, co go uczula. W przypadku alergii pokarmowej wyeliminowanie substancji alergennej jest stosunkowo łatwe. Problem pojawia się, kiedy do czynienia mamy z alergią skórną, bądź oddechową. W tym wypadku nie jesteśmy w stanie wyeliminować z życia konia wszystkich substancji, które go uczulają, na przykład pyłków czy owadów. W przypadku dolegliwości, występującej jedynie sezonowo, kluczowym może stać się leczenie alergii u konia przy użyciu środków farmakologicznych. Niestety problem pojawia się przy dolegliwościach występujących całorocznie. W takim wypadku zastosowanie leków mogłoby wywołać poważne działania niepożądane, dlatego należałoby rozważyć zastosowanie immunoterapii alergenowej, czyli terapii odczulającej. Roztwory alergenów sporządzane są indywidualnie, na podstawie testów alergicznych. Aplikowane są w formie iniekcji przez kilka miesięcy. W miarę upływu czasu stężenie alergenu rośnie, a czas jego podawania jest coraz dłuższy. Ze względu na to, że alergia jest chorobą nieuleczalną, leczenie alergii u konia powinno trwać do końca jego życia.
Leczenie kolek u konia
Kolka u konia jest jedną z jego najczęstszych dolegliwości. Definiowana jest jako ból zlokalizowany w obszarze jamy brzusznej. Jednocześnie stanowi bardzo duże zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Z całą pewnością każdy właściciel konia, chociaż raz w życiu miał z nią styczność, ale czy każdy wie, jak im zapobiegać i w jaki sposób odbywa się leczenie kolek u konia?
Często przyczyną schorzenia jest zła dieta i niewłaściwa pielęgnacja zwierzęcia, zatem obowiązkiem właściciela jest jej zapobieganie. Niestety ze względu na uwarunkowania anatomiczne i fizjologiczne układu pokarmowego konie wykazują predyspozycje do wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Przyczyn kolki może być wiele. Do najczęstszych z nich należy nagła zmiana diety, zjedzenie przez zwierzę nieświeżej paszy, zbyt łapczywe spożywanie pokarmu, słaba jakość paszy, stres, pasożyty, nieodpowiedni czas odpoczynku po jedzeniu, a niekiedy wystarczą jedynie rodzinne skłonności do kolkowania.
Objawami, które powinny zwrócić naszą uwagę, jest nadmierne powiększenie obwodu brzucha, nerwowość zwierzęcia, przyspieszony oddech, podwyższone tętno, obfite pocenie się, ból brzucha, częste tarzanie się, nieskuteczna próba wypróżnienia lub stolec w postaci wodnistej, a także bardzo suchy, w formie niewielkich kulek. To wszystko świadczy o tym, że Twoje zwierzę może mieć kolkę.
Leczenie kolek u konia każdorazowo powinniśmy rozpocząć od konsultacji z weterynarzem. Z pozoru niegroźnie wyglądające dolegliwości mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia, dlatego nie możemy bagatelizować sprawy. Tylko weterynarz jest w stanie udzielić profesjonalnej porady i opracować ewentualny plan działania. Czasami należy podać odpowiednie leki czy też wykonać potrzebny zabieg, a nawet przewieźć konia do lecznicy. Pod żadnym pozorem nie pozwalaj zwierzęciu na to, aby się położył. Najlepszym wyjściem będzie jego powolne oprowadzanie, co usprawni perystaltykę jelit. Dozwolone jest podawanie wody, lecz pod żadnym pozorem nie podawaj zwierzęciu jedzenia.
Leczenie kolek u konia w głównej mierze powinno opierać się na poznaniu przyczyny występowania dolegliwości, co da nam możliwość uniknięcia tej niebezpiecznej sytuacji w przyszłości.
Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.
Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:
⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia ⇒ Badania kliniczne koni ⇒ Badania laboratoryjne koni ⇒ Leczenie kolek koni ⇒ Leczenie alergii koni ⇒ Leczenie chorób płuc koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie schorzeń oka koni ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni ⇒ Szycie ran koni ⇒ Szczepienia koni ⇒ RTG koni ⇒ USG koni
Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :
⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni ⇒ Terapię przeciwbólową koni ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP ⇒ Terapia falą uderzeniową ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych
Gabinet Weterynaryjny EQmedic
Dane firmy
Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak
Adres
ul. Poznanska 3
62-030 Luboń
nip
7772881027
Telefon
bartosz@eqmedic.pl
Numer konta
Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Formularz kontaktowy
Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:
Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny