Leczenie Koni - Najczęściej występujące choroby u koni

Schorzenia ortopedyczne – Kulawizna u konia – diagnoza i leczenie

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


 

Odpowiedzialność za zwierzę jest w rękach opiekuna, dlatego schorzenia ortopedyczne tak często spędzają sen z powiek posiadaczom koni. W praktyce lekarskiej weterynarze najczęściej spotykają się z kulawizną, która jest głównym objawem chorobowym i niestety może rodzić poważne konsekwencje. Każda nieprawidłowość w ruchu zwierzęcia powinna być zatem dla właściciela sygnałem alarmowym. Czym jest kulawizna konia i jak ją zdiagnozować?

Gdy koń kuleje

Gdy koń kuleje, daje właścicielowi znać, że coś złego dzieje się z jego aparatem ruchowym. Kulawizna konia to inaczej nierównomierność ruchu. Nie jest ona chorobą samą w sobie, a jej objawem, dlatego tak ważne jest znalezienie źródła problemu. Co ją najczęściej powoduje? Wszelkie infekcje, urazy mechaniczne, wrodzone wady czy pojawienie się innych chorób, jak np. ochwat. Kulawizna może występować pod łagodną i ostrą postacią. W pierwszym przypadku zauważalne jest utykanie, ale koń nadal może chodzić, w odróżnieniu od kulawizny ostrej,  gdzie zwierzę nie jest w stanie postawić kopyta na ziemi.

Najważniejsza jest obserwacja

Aby zdiagnozować kulawiznę, najważniejsza jest obserwacja zwierzęcia. Niestety nie zawsze kulawizna konia będzie możliwa do rozpoznania dla jego opiekuna. Zdarza się, że jest ona na tyle subtelna i niewyraźna, że tylko weterynarz jest w stanie ją zdiagnozować. Nieleczona kulawizna postępuje i prowadzi do poważnych konsekwencji, dlatego wszelkie nieprawidłowości w ruchu konia powinny być konsultowane ze specjalistą. Przed wizytą weterynarza należy dokładnie przyjrzeć się swojemu podopiecznemu, postarać się ustalić na którą nogę kuleje, sprawdzić czy nic nie wbiło się w kopyto, czy nie występuje opuchlizna lub obrzęk.

Diagnozowanie i leczenie

Weterynarz zaczyna wizytę od szczegółowego wywiadu, a następne przechodzi do badania ortopedycznego, którego uzupełnieniem może być diagnostyka obrazowa. Aby zlokalizować źródło bólu, specjalista obserwuje konia zarówno w kłusie, jak i na luźnym uwiązie. Gdy już uda się ustalić, na którą nogę zwierzę kuleje, zaczynając od kopyta weterynarz dokładnie bada kończynę. Jeśli na tym etapie lekarz nie będzie w stanie postawić diagnozy, może przystąpić do prób zginania lub diagnostycznego znieczulenia nerwów. Obecnie, aby właściwie zidentyfikować schorzenia ortopedyczne, weterynarze wykorzystują także USG, zdjęcia RTG czy rezonans magnetyczny. W zależności od zastosowanej metody, diagnostyka obrazowa może ukazać twarde części kostne oraz części miękkie, które często odpowiadają za występowanie problemów.

Należy działać

Gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały, że dzieje się coś złego, należy zdecydowanie działać. Wizyta weterynarza i właściwa diagnoza pozwalają zaplanować leczenie konia, a tym samym uchronić go przed negatywnymi skutkami schorzeń.


 

Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjnym EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.