Popularne schorzenia ortopedyczne występujące u koni.
Ortopedia – Popularne schorzenia ortopedyczne występujące u koni – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.
Konie to niezwykle piękne, silne i inteligentne zwierzęta, ale przy tym również delikatne. Niestety są one także narażone na różnego rodzaju choroby, które całkowicie mogą je wykluczyć z dotychczasowego, aktywnego życia. Zdarza się również, że całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Do takich chorób można także zaliczyć schorzenia ortopedyczne. Jakie z nich są najbardziej popularne wśród tych zwierząt i w jaki sposób można je leczyć?
Najczęstsze problemy ortopedyczne koni
Choroby i dolegliwości związane z narządem ruchu u koni to bardzo częste problemy, z którymi muszą sobie radzić hodowcy. Można wyróżnić kilka najczęstszych i należą do nich takie schorzenia ortopedyczne jak szpat, skręcenie stawu czy syndrom trzeszczkowy u konia. Na czym polegają te schorzenia?
Szpat to choroba zwyrodnieniowa stawu stępu w tylnych nogach konia. Może dotyczyć jednej kończyny, a także dwóch i jest najczęstszą przyczyną kulawizny u koni. W wyniku zapalenia stawu tworzą się narośle kostne, które deformują kończynę. Z czasem prowadzą do całkowitego unieruchomienia stawu. Choroba może mieć różne przyczyny i nie wszystkie są do końca znane. Zalicza się do nich między innymi urazy, nadmierny wysiłek w młodym wieku, nieodpowiednie kucie konia czy zła dieta. Syndrom trzeszczkowy u konia polega na deformacji okolicy trzeszczki kopytowej, wiązadeł, kaletki oraz ścięgna. Jest to choroba kończyn przednich, która może mieć przyczyny w nieprawidłowym odżywianiu konia, urazach i nieprawidłowym podkuwaniu. Natomiast skręcenie stawu najczęściej jest wynikiem kontuzji.
Sposoby leczenia schorzeń ortopedycznych u koni
Schorzenia ortopedyczne u konia zawsze diagnozuje weterynarz i to on decyduje o zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Niestety często są to choroby groźne i trudne w rehabilitacji. Jednym ze sposobów jest terapia irap, która polega na wstrzyknięciu zwierzęciu specjalne przygotowanej surowicy krwi. Inną metodą jest podanie koncentratu płytek, czyli PRP. Problemy ortopedyczne koni mogą być także inne, ważna więc jest przede wszystkim trafna diagnoza, którą stawia weterynarz, a także właściwe leczenie koni. Nie zawsze możliwe jest całkowite wyleczenie, ale w bardzo wielu przypadkach rokowania mogą być pomyślne, więc nie należy bagatelizować pierwszych objawów, tylko od razu skonsultować je ze specjalistą. Warto także już od młodych lat odpowiednio dbać o zwierzę – prawidłowa dieta, wysiłek adekwatny do jego możliwości czy profesjonalne podkuwanie są bardzo istotne.
Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.
Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:
⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia ⇒ Badania kliniczne koni ⇒ Badania laboratoryjne koni ⇒ Leczenie kolek koni ⇒ Leczenie alergii koni ⇒ Leczenie chorób płuc koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie schorzeń oka koni ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni ⇒ Szycie ran koni ⇒ Szczepienia koni ⇒ RTG koni ⇒ USG koni
Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :
⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni ⇒ Terapię przeciwbólową koni ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP ⇒ Terapia falą uderzeniową ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych
Gabinet Weterynaryjny EQmedic
Dane firmy
Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak
Adres
ul. Poznanska 3
62-030 Luboń
nip
7772881027
Telefon
bartosz@eqmedic.pl
Numer konta
Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Formularz kontaktowy
Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:
Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny