Choroby koni
Szczepienie konia – Szczepienia dla koni zalecane i obowiązkowe
– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.
Zwierzęta, tak jak ludzie, potrzebują dodatkowej ochrony, by mogły cieszyć się dobrym zdrowiem. Konie w porę zaszczepione, unikną ciężkich chorób, a my nie będziemy zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, często długotrwałym.
Szczepienia obowiązkowe dla konia
Obowiązkowe szczepienie koni musi być wykonane wielokrotnie, jako szczepienie podstawowe, a potem przypominające. Najistotniejsze jest zaszczepienie konia przeciw:
– grypie,
– tężcowi,
– zakaźnemu zapaleniu jamy nosowej i płuc, czyli herpeswirusowi końskiemu.
Przeciw grypie szczepimy konia wielokrotnie. Zwykle dawki przypominające stosuje się co 6 miesięcy. Znacznie dłużej trwa stosowanie dawek przypominających przy stosowaniu szczepionki przeciw grypie z zabitymi zarazkami tej choroby. Natomiast zdecydowanie lepsze rezultaty osiąga się poprzez aplikację żywym wirusem. Jeżeli nie wiemy, jaki rodzaj szczepionki wybrać, najlepiej posłuchać, co na ten temat ma do powiedzenia weterynarz koni.
Na tężec konie zapadają bardzo często, ponieważ łatwo się kaleczą. Rana (kłuta, tłuczona, szarpana) szybko może ulec zakażeniu, a rozmnażanie się bakterii przyspiesza fakt, gdy w ranie znajduje się np. piasek. Leczenie koni jest długotrwałe, nawet do kilku miesięcy.
Cierpiący koń nie jest w stanie pracować ani uczestniczyć w wyścigach, czy pokazach. Paraliżują się poszczególne mięśnie, które na skutek zesztywnienia uniemożliwiają koniowi chodzenie i spożywanie pokarmu. Pierwsze objawy tężca są dość nietypowe. Należą do nich niepokój, pocenie się i opadanie trzeciej powieki.
Gdy zesztywnieją mięśnie, koń stoi bez ruchu. Ma odstający ogon, wyciągniętą szyję a ruch kończyną jest niemożliwy. Chory koń z zaawansowanym tężcem stoi jak posąg i nie jesteśmy w stanie go przesunąć.
Herpeswirus koński może spowodować poronienie u ciężarnej klaczy lub wywołać ciężkie zapalenie jamy nosowej i płuc. Objawy chorobowe to świszczący utrudniony oddech, kaszel i odkrztuszanie białej wydzieliny (lub ropnej), wypływanie wydzieliny z nosa, niekiedy gorączka.
Szczepienia zalecane dla konia
Zalecanym szczepieniem, czyli nieobowiązkowym, jest szczepionka przeciwko wściekliźnie. Zwykle szczepienie koni przeciwko tej chorobie stosuje się u takich, które mogą mieć z nią styczność. Wyprawy do lasu, gdzie przebywa dzika zwierzyna, możemy uznać, iż koń jest narażony na zachorowanie, ponieważ ewentualne zakażone zwierzęta (lis, sarna) pozostawiają ślinę z zarazkami na gałązkach i liściach krzewów oraz runie leśnym. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub poprzez krew, gdy skóra konia ulegnie zranieniu np. o gałąź.
Możemy również konia zaszczepić przeciwko grzybicy, Szczepionkę tę stosuje się u koni, które już kiedyś chorowały na grzybicę lub gdy w danej chwili chorują. Szczepionka w trakcie choroby grzybiczej ma wpływ na pozytywny przebieg leczenia. Szczepionka zapobiegnie nawrotom choroby.
Dlaczego warto szczepić konie?
Choroby koni wykluczają je z wyścigów lub z pracy, co powoduje u hodowców duże straty, a u koni niepotrzebne cierpienie. Skomplikowane i długie leczenie koni wyklucza ich z aktywnego życia naprawdę na bardzo długo.
Szczepienie koni zapobiega powstawaniu ciężkich chorób oraz całemu procesowi leczenia i wydatków z tym związanych, a zdrowy koń, to szczęśliwe zwierzę, z kondycją i chęcią do służenia właścicielowi w różnych pracach, zgodnie z przeznaczeniem, dla jakiego został nabyty.
Jeżeli posiadamy kilka koni, szczepimy je wszystkie, ponieważ tylko wtedy ochronimy nasze wierzchowce przed zachorowaniem. Bezwzględnie przepisów szczepiennych muszą trzymać się wszystkie stadniny. Szczepień dokonuje weterynarz koni za pomocą zastrzyków, doustnie bądź drogą wziewną.
Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.
Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:
⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia ⇒ Badania kliniczne koni ⇒ Badania laboratoryjne koni ⇒ Leczenie kolek koni ⇒ Leczenie alergii koni ⇒ Leczenie chorób płuc koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie schorzeń oka koni ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni ⇒ Szycie ran koni ⇒ Szczepienia koni ⇒ RTG koni ⇒ USG koni
Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :
⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni ⇒ Terapię przeciwbólową koni ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP ⇒ Terapia falą uderzeniową ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych
Gabinet Weterynaryjny EQmedic
Dane firmy
Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak
Adres
ul. Poznanska 3
62-030 Luboń
nip
7772881027
Telefon
bartosz@eqmedic.pl
Numer konta
Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Formularz kontaktowy
Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:
Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny