Szpat u konia - diagnoza i leczenie

Schorzenia ortopedyczne – Szpat u konia – diagnoza i leczenie

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Szpat u koni jest chorobą zwyrodnieniową kości w obrębie stawu stępu jednej bądź obu kończyn. Często prowadzi do kulawizny. Przewlekłe zapalenie kości, do którego szpat prowadzi, powoduje powstawianie narośli kostnych na powierzchni stawu. Szpat łatwo można pomylić z innymi chorobami ortopedycznymi u konia

Jakie są objawy szpatu u konia? 

Koń ze szpatem cierpi i często wyraźnie kuleje, ale kulawizna ta rozwija się powoli. Zwykle występuje na początku ruchu i bardziej widoczna jest w kłusie. W kolejnym etapie rozwoju szpatu u konia zwierzę coraz częściej odciąża kończynę. Kopyto mocniej zużywa się w przedniej części, bowiem taki sposób poruszania się jest mniej bolesny. W długotrwałym szpacie uwidaczniają się struktury kostne, tak zwane egzostozy, po wewnętrznej stronie stawu. Twory te nie występują u wszystkich koni ze szpatem i są bezbolesne. 

Przyczyny szpatu

Nie wiadomo, co dokładnie powoduje szpat u konia. Lekarze weterynarii wskazują na kilka możliwych przyczyn. Są to:

  • nieprawidłowa postawa kończyn, prowadząca do przeciążeń
  • błędy żywieniowe
  • urazy: kopnięcia, skręcenia, krwiaki
  • zbyt intensywna eksploatacja
  • przyczyny genetyczne

Diagnoza szpatu

Na wczesnych etapach choroby trudno jest ją jednoznacznie rozpoznać. Zatem jak diagnozuje się i leczy szpat u konia? Lekarz ogląda konia w stój i w ruchu. Zwraca uwagę na postawę i stan kopyt. Jeśli koń nie wykazuje objawów kulawizny w kłusie, przeprowadza się próby zginania. Możliwe są również badania z wykorzystaniem znieczuleń. Najlepiej diagnozuje się szpat rtg. Wykonanie serii zdjęć rentgenowskich stawu pozwala dostrzec szerokość szpary stawowej i ewentualne erozje kości (osteoliza). 

Leczenie szpatu i rokowania

Zasadniczo szpat u koni nie jest uleczalny. Leczenie konia jest zachowawcze i koncentruje się na eliminacji bólu oraz ewentualnie wspieranie procesu kostnienia stawu (ankyloza). Można tego dokonać usuwając chrząstki stawowe, co przyśpiesza ten proces. Po zabiegu koń musi przejść okres rekonwalescencji. Zalecane jest specjalne, ortopedyczne kucie. Do tego dobre wyniki przynosi fizjoterapia i farmakoterapia w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W skrajnych przypadkach stosuje się przecięcie nerwów (neurektomia).

Rokowania zależą od stopnia zaawansowania szpatu i od tego, w jaki sposób koń jest użytkowany. Leczenie konia, mimo iż choroba nie jest uleczalna, nie musi wykluczać go z użytkowania. Poprawa może jednak trwać miesiące, a nawet lata. 

Zapobieganie szpatowi

Najlepszym leczeniem jest profilaktyka. Zbilansowane karmienie, brak nadmiernego stresu i dużo ruchu na pastwisku zapewniają koniowi idealne warunki do zachowania zdrowia. Ogólnie zaleca się, aby nie użytkować  młodych koni mocno i nierównomiernie. Wady postawy dobrze jest konsultować na wczesnym etapie rozwoju zwierzęcia.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.