ORTOPEDIA KONI

Zapobieganie schorzeniom ortopedycznym koni


Kiedy koń potrzebuje lekarza

Największym zmartwieniem każdego właściciela koniaschorzenia ortopedyczne. Jako lekarz weterynarii spotykam się z tym bardzo często. Podstawowym i najczęstszym objawem jest kulawizna konia. Może ona mieć swoją przyczynę w kręgosłupie, łopatce, stawie biodrowym, stawach kończyn, kopycie czy problemach neurologicznych a skutkować niekorzystnymi zmianami w ścięgnach, mięśniach, chrząstkach, kościach czy całych organach. Do podstawowych powodów kulawizny u konia zaliczamy stany zapalne (w tym zapalenia ścięgien), skręcenia i urazy mechaniczne, takie jak rany czy stłuczenia. Także niektóre procesy chorobowe prowadzą do kulawizn, na przykład wartogłowie (Koller), flegmona, ochwat, choroby trzeszczek, miopatie czy nawet gruda. Kiedy schorzenia ortopedyczne zostaną zbagatelizowane, zmiany postępują i rokowania są gorsze. Dlatego zdecydowanie polecam powierzenie leczenia konia doświadczonemu lekarzowi weterynarii

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest prawidłowo postawiona diagnoza. Dlatego wizyta lekarska zaczyna się od dokładnego wywiadu. Następnie przeprowadzam badania konia w spoczynku i w ruchu na różnych podłożach oraz próby zginania. Jeśli jest to możliwe oglądam konia również w ruchu pod jeźdźcem. W zależności od diagnozy wykonuję dalsze badania, także próby znieczuleniowe, oraz zdjęcia rentgenowskie i  usg.

Przyjrzyjmy się najczęstszym schorzeniom ortopedycznym koni, z jakimi spotykam się w swojej praktyce. 

Uszkodzenia ścięgien

Do uszkodzeń ścięgien u koni zaliczamy naderwanie i zapalenie ścięgien. Układ mięśniowo- szkieletowy konia jest na tyle ważny, że każdy problem w jego obrębie warto skonsultować z lekarzem. Zwykłe naciągnięcie wymaga zazwyczaj tylko zmniejszenia obciążeń, czasu i właściwej pielęgnacji z zewnątrz. Naderwanie ścięgien jest już czymś poważniejszym. Przede wszystkim powrót do zdrowia i leczenie trwa znacznie dłużej. Zapalenie ścięgien u konia przebiega w trzech fazach. W ostrej ważne jest szybkie schłodzenie okolicy urazu, nogę można też zabandażować. W kolejnej fazie, podostrej, celem jest uzyskanie blizny, która zachowa właściwości możliwie jak najbardziej zbliżone do prawidłowej struktury ścięgna. W tym celu stosuje się iniekcje z osocza płytkowego, szpiku, komórek macierzystych bądź terapię falami uderzeniowymi (Shock waves). W fazie przewlekłej koń powoli i rozważnie wdrażany jest do ruchu. Do diagnostyki urazów ścięgien stosuje się badanie usg. Po badaniu i diagnozie podaje się, zwykle doustnie, środki zmniejszające obrzęk i stan zapalny. W fazie leczenia koń musi pozostać w boksie i zażywać ewentualnie tylko kontrolowanego ruchu. Ten trudny czas rekonwalescencji, w zależności od stopnia uszkodzenia, może trwać nawet do 6ciu miesięcy.  

Ochwat

Ochwat, obok kolki, jest jedną z najbardziej przerażających chorób koni. Ochwat to właściwie choroba całego organizmu, objawiająca się miejscowymi zmianami w kopytach, prowadzącymi do oddzielenia się listewek rogowych od warstwy rogotwórczej, a w konsekwencji do rotacji kości kopytowej, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do przebicia podeszwy. W najbardziej ekstremalnej postaci efektem może być zzucie puszki kopytowej. To, że wystąpienie ochwatu wymaga natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii nie podlega dyskusji. Ochwat występuje w dwóch postaciach: ostrej i przewlekłej. Przyczyny ochwatu nie są jasno zdefiniowane, wiadomo tylko, że jest to zapalenie aseptyczne, czyli występujące bez udziału bakterii. Badania naukowe dowodzą, iż nie istnieje jedna przyczyna ochwatu, jego wystąpienie natomiast jest często powiązane z samą dietą bądź jej jakością. 

Ochwat mogą powodować:

  • toksyny (w wyniku zatrucia)
  • endotoksyny (w następstwie chorób zakaźnych bądź związanych z porodem)
  • przeciążenie, urazy
  • błędy żywieniowe (na przykład zbyt duża zawartość fruktozy i fruktanów)
  • zaburzenia hormonalne (zespół Cushinga)
  • zaburzenia metaboliczne (EMS)
  • długotrwałe podawanie kortykosterydów

Ponieważ ochwat powoduje ogromny ból, pierwszym objawem jest kulawizna konia czy niechęć do ruchu. Koń przyjmuje charakterystyczną odciążającą postawę, kopyta są wyraźnie gorące a na tętnicy śródręczej można wyraźnie wyczuć pulsowanie. 

Pierwszym działaniem jest chłodzenie i zmiana diety oraz oczywiście natychmiastowe rozpoczęcie leczenia konia. Lekarz weterynarii diagnozuje ochwat za pomocą kleszczy, wykonuje również badanie krwi i rtg, by określić położenie kości kopytowej. 

Rokowania zależą od stopnia nasilenia choroby a ewentualny powrót do sprawności wymaga ścisłej współpracy lekarza weterynarii i kowala.  

Poznań Gorzów Wielkopolski ⇔ Ostrów Wielkopolski Zielona Góra ⇔ Kalisz Leszno Gniezno ⇔ Konin  Sieradz


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak w gabinet weterynaryjnym EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Poznań Gorzów Wielkopolski ⇔ Ostrów Wielkopolski Zielona Góra ⇔ Kalisz Leszno Gniezno ⇔ Konin  Sieradz

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.