Botulizm u koni, czyli zatrucie jadem kiełbasianym - skąd się bierze
Praktyka Ambulatoryjna – Botulizm u koni, czyli zatrucie jadem kiełbasianym – skąd się bierze
– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.
Botulizm jest chorobą niezwykle niebezpieczną dla konia – może prowadzić nawet do jego śmierci. Sprawia to, że znajomość objawów i sposobów zapobiegania wystąpienia tej choroby u naszego wierzchowca jest tym bardziej istotna. Czym jest więc botulizm, co go powoduje i jak wygląda leczenie konia, który na niego zapadnie?
Botulizm – objawy i przyczyny
Biorąc pod uwagę to, jak często występują niektóre choroby koni, botulizm pojawia się u nich stosunkowo rzadko. Powoduje go neurotoksyna – jad kiełbasiany wytwarzany przez bakterię namnażającą się w układzie pokarmowym zwierzęcia – Clostridium Difficile. Jej obecność oddziałowuje na komórki nerwowe, wywołując u konia postępujący paraliż mięśni powodujący ich zwiotczenie. Związane z tym jest wystąpienie u chorego na botulizm zwierzęcia słabości mięśniowej, dysfagii, zalegania oraz trudności w oddychaniu wynikające z porażenia mięśni oddechowych. Dotknięte tymi objawami zwierzę zazwyczaj próbuje złagodzić je, polegując na mostku lub na boku. Kilka godzin od wystąpienia pierwszych objawów następuje porażenie mięśni oddechowych, w wyniku czego zwierzę umiera przez uduszenie się, lub zatrzymanie krążenia również będące równoznaczne z jego śmiercią.
W jaki sposób koń zaraża się Clostridium Botulinum?
Botulizm u konia może wystąpić, gdy ten spożyje skażone C. Botulinum lub jadem kiełbasianym pożywienie lub wodę. To może wystąpić, gdy w ich pobliżu znajdują się zwłoki zwierzęcia lub gdy spożywana przez konia pasza jest przechowywana w nieodpowiedni sposób, przez co zaczyna ulegać procesowi rozkładu. Inny sposób zakażenia stanowi występująca przede wszystkim u źrebiąt toksoinfekcja, najrzadziej występującą zaś drogą zakażenia C. Botulinum u konia jest zakażenie przyranne, czyli przedostanie się form przetrwalnych C. Botulinum do rany, w której następnie namnaża się ono i produkuje jad kiełbasiany. Zagrożenie stanowi nie tylko nieodpowiednio przechowywana pasza czy woda stojąca ze znajdującymi się nieopodal zwłokami, ale także i obecność kurników, odchody kurze mogą być bowiem źródłem zakażenia laseczką jadu kiełbasianego. Warto pamiętać także, że C. Botulinum może obecne być w glebie.
Botulizm – leczenie
Leczenie konia chorego na botulizm to zadanie, którego może podjąć się jedynie weterynarz dla konia . W Polsce niedostępna jest szczepionka umożliwiająca wykonywanie szczepień chroniących naszego konia przed botulizmem, podobnie, jak i niestosowane jest podawanie antytoksyny. Jedyne możliwe leczenie konia, jakie też z resztą stosujemy, stanowi leczenie objawowe i podtrzymywanie konia przy życiu do czasu, w którym toksyna w naturalny sposób usunięta zostanie z jego organizmu.
Zalecamy także profilaktykę – nie podawanie koniom paszy pochodzącej z pól nawożonych odchodami kurzymi, utrzymywanie pastwisk w odpowiedniej odległości od kurników, regularne oczyszczanie źródeł wody pitnej z których korzystają nasze konie, rozważenie podawania wierzchowcom pożywienia innego niż sianokiszonka, regularne usuwanie zwłok zwierząt z pastwisk i zapobieganie obecności gryzoni w okolicach, w których znajduje się przeznaczona dla naszych czterokopytnych podopiecznych pasza.
Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.
Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:
⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia ⇒ Badania kliniczne koni ⇒ Badania laboratoryjne koni ⇒ Leczenie kolek koni ⇒ Leczenie alergii koni ⇒ Leczenie chorób płuc koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie schorzeń oka koni ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni ⇒ Szycie ran koni ⇒ Szczepienia koni ⇒ RTG koni ⇒ USG koni
Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :
⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni ⇒ Terapię przeciwbólową koni ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP ⇒ Terapia falą uderzeniową ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych
Gabinet Weterynaryjny EQmedic
Dane firmy
Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak
Adres
ul. Poznanska 3
62-030 Luboń
nip
7772881027
Telefon
bartosz@eqmedic.pl
Numer konta
Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Formularz kontaktowy
Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny