Botulizm u koni, czyli zatrucie jadem kiełbasianym - skąd się bierze

Praktyka Ambulatoryjna – Botulizm u koni, czyli zatrucie jadem kiełbasianym – skąd się bierze

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Botulizm jest chorobą niezwykle niebezpieczną dla konia – może prowadzić nawet do jego śmierci. Sprawia to, że znajomość objawów i sposobów zapobiegania wystąpienia tej choroby u naszego wierzchowca jest tym bardziej istotna. Czym jest więc botulizm, co go powoduje i jak wygląda leczenie konia, który na niego zapadnie?

Botulizm – objawy i przyczyny

Biorąc pod uwagę to, jak często występują niektóre choroby konibotulizm pojawia się u nich stosunkowo rzadko. Powoduje go neurotoksyna – jad kiełbasiany wytwarzany przez bakterię namnażającą się w układzie pokarmowym zwierzęcia – Clostridium Difficile. Jej obecność oddziałowuje na komórki nerwowe, wywołując u konia postępujący paraliż mięśni powodujący ich zwiotczenie. Związane z tym jest wystąpienie u chorego na botulizm zwierzęcia słabości mięśniowej, dysfagii, zalegania oraz trudności w oddychaniu wynikające z porażenia mięśni oddechowych. Dotknięte tymi objawami zwierzę zazwyczaj próbuje złagodzić je, polegując na mostku lub na boku. Kilka godzin od wystąpienia pierwszych objawów następuje porażenie mięśni oddechowych, w wyniku czego zwierzę umiera przez uduszenie się, lub zatrzymanie krążenia również będące równoznaczne z jego śmiercią.

W jaki sposób koń zaraża się Clostridium Botulinum?

Botulizm u konia może wystąpić, gdy ten spożyje skażone C. Botulinum lub jadem kiełbasianym pożywienie lub wodę. To może wystąpić, gdy w ich pobliżu znajdują się zwłoki zwierzęcia lub gdy spożywana przez konia pasza jest przechowywana w nieodpowiedni sposób, przez co zaczyna ulegać procesowi rozkładu. Inny sposób zakażenia stanowi występująca przede wszystkim u źrebiąt toksoinfekcja, najrzadziej występującą zaś drogą zakażenia C. Botulinum u konia jest zakażenie przyranne, czyli przedostanie się form przetrwalnych C. Botulinum do rany, w której następnie namnaża się ono i produkuje jad kiełbasiany. Zagrożenie stanowi nie tylko nieodpowiednio przechowywana pasza czy woda stojąca ze znajdującymi się nieopodal zwłokami, ale także i obecność kurników, odchody kurze mogą być bowiem źródłem zakażenia laseczką jadu kiełbasianego. Warto pamiętać także, że C. Botulinum może obecne być w glebie.

Botulizm – leczenie

Leczenie konia chorego na botulizm to zadanie, którego może podjąć się jedynie weterynarz dla konia . W Polsce niedostępna jest szczepionka umożliwiająca wykonywanie szczepień chroniących naszego konia przed botulizmem, podobnie, jak i niestosowane jest podawanie antytoksyny. Jedyne możliwe leczenie konia, jakie też z resztą stosujemy, stanowi leczenie objawowe i podtrzymywanie konia przy życiu do czasu, w którym toksyna w naturalny sposób usunięta zostanie z jego organizmu.

Zalecamy także profilaktykę – nie podawanie koniom paszy pochodzącej z pól nawożonych odchodami kurzymi, utrzymywanie pastwisk w odpowiedniej odległości od kurników, regularne oczyszczanie źródeł wody pitnej z których korzystają nasze konie, rozważenie podawania wierzchowcom pożywienia innego niż sianokiszonka, regularne usuwanie zwłok zwierząt z pastwisk i zapobieganie obecności gryzoni w okolicach, w których znajduje się przeznaczona dla naszych czterokopytnych podopiecznych pasza.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.