Choroby skórne u koni

Praktyka Ambulatoryjna – Choroby skórne u koni

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Niestety skóra koni może paść ofiarą wielu chorób. Warto wiedzieć, kiedy można poważnie interweniować na czas. Przyczyną mogą być bakterie, grzyby lub wirusy, z których każdy ma swoje specyficzne objawy. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Jakie objawy mogą oznaczać schorzenia skórne u konia? Jak powinno przebiegać leczenie chorób skóry u konia? Czy diagnostyka chorób skóry u konia jest trudna?

Diagnostyka chorób skóry u konia

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wypadanie włosów. W zależności od tego, czy towarzyszy mu świąd, czy nie, możemy ustalić prawdopodobne przyczyny. W pierwszym przypadku mogą to być wszy lub roztocza. Warto przyjrzeć się możliwym alergiom – szczególnie wiosną i latem, kiedy wszystkie rodzaje owadów są aktywne. Może się również zdarzyć, że utracie włosów nie towarzyszy zwiększone swędzenie. Wtedy jedną z przyczyn mogą być grzybice u konia. Często występują w postaci łysych plam na skórze i najczęściej na głowie, szyi, klatce piersiowej i pod urządzeniem. Skóra w dotkniętych obszarach może się odkleić, czasami są skórki i wysięk. 

Choroby skórne u konia

Powinniśmy zwracać uwagę na wzrosty i guzki na skórze konia. Jeśli są małe i pojawiają się wokół nosa i ust (rzadziej na głowie), najprawdopodobniej mamy do czynienia z brodawczakami. Jest to domena młodych koni i zwykle znika po kilku miesiącach. Jednak zawsze lepiej jest skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć inne przyczyny choroby.

Z sarkoidami jest inaczej. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak płaskie ciasto ze zmienionej łysiny. Wygląd sarkoidozy zależy od jego rodzaju. Może przybrać formę guzowatego wzrostu, płaskiej zmiany lub zmian podskórnych. Niezależnie od rodzaju sarkoidu taka zmiana powinna zostać skonsultowana przez lekarza weterynarii. Jeśli działasz sam, zmiana może się powiększać i utrudniać leczenie. 

Świerzb u konia to kolejna choroba, która może się pojawić. Głównym objawem świerzbu jest silne swędzenie skóry. Konie starają się drapać dotknięte obszary na wszystkie możliwe sposoby – wycierać, gryźć. Świerzb u koni występuje niezależnie od rasy i wieku zwierzęcia. U koni możemy zaobserwować trzy różne stopnie nasilenia świerzbu. Pierwszym jest wyprysk strupowy. Wysięk występuje na kończynach wraz z pęcherzykami i skórkami. Następny poziom to nieprzyjemny zapach. Skóra jest wyraźnie wilgotna i czerwona. Ostatecznym nasileniem świerzbu jest wyprysk brodawkowaty, który jest wynikiem długotrwałego świerzbu. 

Stan skóry i sierści może również dostarczyć informacji na temat ogólnego stanu zwierzęcia, a jego stan jest często objawem chorób innych narządów. Zmatowione i wypukłe futro może być oznaką robaków lub niedoboru witamin. Z kolei nienaturalnie skręcone i długie futro może być jednym z objawów choroby Cushinga, dlatego tak ważna jest stała obserwacja zwierzęcia. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.