Ciąża koni - najważniejsze informacje

Praktyka Ambulatoryjna – Ciąża koni – najważniejsze informacje

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Ciąża u koni trwa dosyć długo i podczas jej trwania, należy zapewnić klaczy dobrą opiekę, a także zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. 

Ile trwa ciąża u konia?

Ciąża u klaczy trwa ponad 300 dni, wiele zależy od konkretnej rasy. Klacze gorącokrwiste noszą ciąże od 328 do 345 dni, natomiast zimnokrwiste od 332 do 345 dni. Zgodnie z naturalnymi zasadami, ogier zapładnia klacz w lecie i w takiej konfiguracji źrebię rodzi się na wiosnę. Dzięki temu można mieć pewność, że małe konie urodzą się, kiedy pastwiska będą obfite, a pogoda niezbyt wymagająca. Klacze zazwyczaj rodzą jedno źrebię, ciąże bliźniacze to bardzo rzadka sytuacja i niezwykle niebezpieczna, dlatego nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, weterynarz usuwa jeden płód lub oba. 

Opieka nad ciężarną klaczą

Kiedy klacz jest w ciąży należy przestrzegać kilku znaczących zasad. Przede wszystkim koń nie powinien się przemęczać. Przez pierwsze miesiące, może ona wykonywać lekkie prace, natomiast na trzy miesiące przez rozwiązaniem, powinna już całkowicie odpoczywać, mieć stały dostęp do świeżego siana oraz czystej wody.  W okresie ciąży warto także pamiętać o stosowaniu specjalnej karmy wysoko odżywczej. Bardzo ważne są też regularne szczepienia i badania. Dzięki temu klacz ma większe szanse, aby bezpiecznie wydać na świat potomstwo. Weterynarz oceni kondycję zwierzęcia podczas regularnych wizyt kontrolnych. Czasem konieczne może się okazać przeprowadzenie odrobaczania zwierzęcia. 

Po czym poznać, że poród się zbliża?

Już na miesiąc przed szacowanym terminem porodu, należy zmienić otoczenie konia, na to w którym odbędzie się poród. Odseparowanie klaczy od stada to dobre rozwiązanie, które zaoszczędzi jej stresu. Zbliżający się poród zwiastują rozszerzające się wymiona klaczy, które zaczynają wytwarzać charakterystyczny lepki płyn. Następnie – około 3 dni przed porodem na strzykach pojawiają się woskowe czopy siary. 

Bezpośrednim zwiastunem porodu jest rozluźnianie się mięśni pochwy i opadanie brzucha. Klacz stanie się także bardziej niespokojna, zacznie grzebać kopytami po ziemi i niespokojnie dreptać w miejscu. Wtedy konia trzeba umieścić w czystym boksie, w którym zostaną zachowane higieniczne warunki porodowe. W przeciwnym razie może dość do jakiejś infekcji. W czasie porodu, klacz może wielokrotnie zmieniać pozycje, ale sam poród odbędzie się w pozycji leżącej. Jego długość to zwykle około godziny, następnie przychodzi pora na rodzenie łożyska co może się przeciągać do trzech tygodni. 

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.