Czego konie nie lubią?

Praktyka Ambulatoryjna – Czego konie nie lubią?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Konie to piękne i dostojne zwierzęta, które mogą tworzyć więź z człowiekiem. Warto jednak pamiętać, że opieka nad koniem wymaga pewnej wiedzy i odpowiednich warunków. Należy wiedzieć czego się wystrzegać, aby zwierze czuło się swobodnie i komfortowo. Kilka informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Tego konie nie lubią

Podstawowa wiedza na temat tego, czego konie nie lubią, jest bardzo ważna. Niektóre sytuacje bowiem mogą prowadzić do zachowań, które stwarzają niebezpieczeństwo zarówno dla zwierzęcia jak i człowieka. Tak na przykład hałas to coś, za czym konie zdecydowanie nie przepadają. Zwierzęta te są bardzo ciche, potrafią porozumiewać się bezgłośnie, za pomocą gestów. Czują się źle, jeśli pojawia się dźwięk którego nie znają. Wówczas są bardzo czujnei starają się ocenić, czy dźwięk nie oznacza niebezpieczeństwa, co jest dla konia niemałym wysiłkiem i powoduje stres.  Gwałtowne ruchy również nie są wskazane w towarzystwie koni. Takie zachowania kojarzą się bowiem z drapieżnikami, które są oczywistym zagrożeniem. W opiece nad koniem trzeba zachować spokój i unikać gwałtownych ruchów. Koń powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, należy zadbać o to, aby zwierze mogło przebywać na świeżym powietrzu. Ograniczona przestrzeń nie wpływa dobrze na te zwierzęta. Wystarczy obserwować zachowanie koni gdy wybiegają na pastwisko, aby przekonać się, że to właśnie na takich przestrzeniach czują się najlepiej i najbardziej swobodnie. Jeśli chodzi o jazdę, jeździec powinien unikać zachowania jakim jest szarpanie konia. Jeździec powinien starać się współpracować z koniem bez presji, bez szarpania. Nerwowość jeźdźca nie jest wskazana, na pewno nie wpłynie pozytywnie na wyniki pracy.  Jeśli mimo odpowiednich warunków i podejścia, zachowanie koni wzbudza niepokój, warto sprawdzić czy z jego zdrowiem wszystko jest w porządku. Dyskomfort związany z chorobą może powodować nietypowe zachowanie. W takiej sytuacji należy wezwać weterynarza.

Konie u weterynarza

Konie potrzebują regularnych wizyt u weterynarza. Zwierzęta te są narażone na różne choroby, a weterynarz dla koni to jedyna osoba, która może skutecznie pomóc. Choroby konia mogą być przyczyną jego nietypowego zachowania. Warto obserwować zwierzę i reagować w razie wystąpienia niepokojących objawów. Leczenie koni jest bardzo ważne dla ich komfortu, zdrowia oraz długości życia. Nie warto zwlekać, gdy dzieje się coś niepokojącego. Dobry weterynarz ma podejście do zwierząt i wie jak je leczyć. Warto więc zaufać specjaliście i zadbać o swojego konia jak najlepiej.

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.