Profilaktyka dla Koni - Czipowanie koni

Profilaktyka dla Koni – Czipowanie koni –

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


 

Czipowanie kotów czy psów jest coraz bardziej popularne wśród właścicieli tych czworonogów, choć wciąż jest to kwestia pozostawiona dowolności podjęcia tej decyzji przez posiadacza zwierzęcia. Dla hodowców koni urodzonych po 1 lipca 2009 jest to obowiązek, podobnie jak wyrobienie koniu paszportu. Prawo to uregulowane jest w ustawie dotyczącej uregulowania kwestii elektronicznej identyfikacji zwierząt wprowadzonej przez Komisję Europejską 25 czerwca 2009 roku. Jednak wydaje się, że wciąż procedura ta wzbudza niechęć wśród hodowców koni. Dotychczas lub raczej w przeszłości konie znakowało się poprzez mrożenie lub palenie. Jednak zabiegi te wzbudzają kontrowersję od strony moralnej ze względu na ból zadawany zwierzęciu. Zdecydowanie bardziej bezpiecznym i rozsądnym i  rozwiązaniem, które daje stuprocentową pewność  jest zaczipowanie konia.

Przebieg procesu czipowania konia

Zabieg ten polega na wstrzyknięciu w więzadło karkowe lub w mięsień po lewej stronie szyi konia wspomnianego czipu. Jego wielkość to 2×12 milimetrów. Wszczepienie czipu wykonuje się za pomocą jednorazowej, sterylnej strzykawki. Czip, znajdujący się na głębokości ok. 5 cm w ciele konia, zawiera kod, który umożliwia jego identyfikację podczas zawodów lub w przypadku jego zaginięcia. Konie, które chcemy zarejestrować w FEI muszą być obowiązkowo zaczipowane. Zabieg ten może zostać przeprowadzony jedynie przez osobę wykwalifikowaną w tym celu i zapisaną na liście PZHK (Polski Związek Hodowców Koni). Po czipowaniu konia nie pozostaje na jego ciele żadna blizna lub ślad, a sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Po jego wykonaniu przez niedługi czas miejsce to może być dla konia bolesne, warto więc zachować ostrożność w trakcie jego pielęgnacji. Czip pozostaje w ciele konia do końca jego życia i jest bardzo trudny do usunięcia ze względu na jego położenie w okolicach czwartego kręgu szyjnego. 

Dane zawarte w czipie dla konia

Każde z urządzeń zawiera piętnaście cyfr, które kodują następujące informację: 

  • kraj pochodzenia konia,
  • rasa konia,
  • województwo, z którego pochodzi koń,
  • rok urodzenia konia.

Odczyt danych zawartych w czipie jest możliwy poprzez użycie czytnika transponderów. Numer chipa jest wprowadzony do bazy danych administrowanej przez PZHK – Centralnej Bazy Danych Koniowatych. Każdy z zarejestrowanych w tej bazie koni posiada swój własny profil, w którym zgromadzone są wszystkie powyższe informacje. 

Znakowanie konia gwarantuje nam bezpieczeństwo. Nie ma potrzeby używania dawnych metod, które mogą sprawić zwierzęciu dyskomfort. W trosce o nasze zwierzę, a także w zgodzie z prawem powinniśmy skorzystać z tej metody. 


 

Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.