Czym jest endoskopia wysiłkowa u koni?

Choroby układu oddechowego – Czym jest endoskopia wysiłkowa u koni?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Nieprawidłowe odgłosy oddechu koni, a także ich słaba wydajność to objawy, które mogą pojawić się u koni sportowych. Bardzo często oznaczają one chorobę górnych dróg oddechowych (na przykład krtani lub podniebienia miękkiego). Endoskopia wysiłkowa u koni to badania laboratoryjne, które polecamy. Warto ją wykonać, gdyż górne drogi oddechowe są narażone na silne prądy powietrza, a w związku z tym nie mamy żadnych problemów z postawieniem ostatecznej diagnozy.

Endoskopia wysiłkowa.

Dzięki badaniom laboratoryjnym koni uwidaczniają się niewyjaśnione problemy zwierząt w okolicy krtani. Badanie polega na tym, że kamerę wideo wsuwamy do krtani konia. W dalszej kolejności możemy obserwować, a także rejestrować online to, co dzieje się wewnątrz. Badanie możemy później wykonać na przykład na torze wyścigowym lub w stajni. W wyniki odkrycia choroby możliwe staje się leczenie ambulatoryjne koniEndoskopia wysiłkowa u koni zastępuje w ostatnich latach coraz częściej endoskop „naziemny”. Zaletą opisywanego badania jest bowiem fakt, że konia można badać podczas normalnego treningu, a nawet w warunkach wyścigowych. Choroby układu oddechowego można skutecznie leczyć dzięki opisywanemu przez nas badaniu. W związku z tym konie przestają cierpieć i znacznie poprawia się ich wydajność.

Czym charakteryzuje się nieprawidłowy oddech konia?

Choroby układu oddechowego u koni powodują, że oddech zwierząt jest nieprawidłowy. Szczególnie nasila się to podczas wysiłku. Endoskopia wykonywana jest w jego trakcie. Podciśnienie wytwarzane przez płuca stale rośnie po to, żeby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na powietrze. Ze względu na wspomniane podciśnienie, dotknięta struktura krtani jest wciągana do dróg oddechowych. Powoduje to opór powietrza wydychanego, a więc słychać wtedy nieprawidłowy oddech zwierzęcia.

Na czym polega opisywana przez nas procedura endoskopii wysiłkowej?

Choroby koni można trafnie zdiagnozować, a także skutecznie leczyć dzięki opisanej przez nas procedurze. Endoskop w trakcie wykonywania endoskopii wysiłkowej można bardzo szybko i sprawnie założyć i zazwyczaj jest to bezproblemowe. Koń otrzymuje wyposażenie endoskopu, które jest przymocowane w sakwach. Zwierzę może być zatem w trakcie badania normalnie osiodłane. Dodatkowo zakładana jest specjalna uzda z haczykiem na każdy z pasków na nos i czoło, do których mocujemy endoskop. Gdy koń jest już w pełni przygotowany, możemy wprowadzić endoskop przez lewe nozdrze. Dzięki specjalnemu kształtowi endoskop w żaden sposób nie ogranicza konia ani jeźdźca. Możemy zatem na bieżąco monitorować aktywność krtani na monitorze kontrolnym. Zapis wideo z endoskopii koni nasi specjaliści poddają później analizie.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.