Fakty i ciekawostki o koniach

Praktyka Ambulatoryjna – Fakty i ciekawostki o koniach

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Konie towarzyszą ludziom od wieków – przede wszystkim pracowały w polach, były popularnym środkiem transportu i brały udział w walkach – z czasem jednak ich sytuacja nieco się zmieniała i teraz pełnią one przede wszystkim funkcje rekreacyjne, a także terapeutyczne. Są to pod każdym względem wyjątkowe zwierzęta, które zadziwiają swoją inteligencją, a także zdolnościami fizycznymi, które wynikają z ich anatomicznej budowy. Oto szczególne fakty o koniach, o których warto wiedzieć.

Budowa anatomiczna, czyli jakie niezwykłe zdolności posiadają konie

Konie są wyjątkowe pod względem swojej budowy anatomicznej. Jedną z unikalnych cech jest między innymi system ścięgien i wiązadeł, które tworzą tzw. system usztywniający, a dzięki temu zwierzęta te mogą odpoczywać i relaksować się na stojąco. W czasie stania więc nie męczą się i w każdej chwili mogą podjąć wysiłek fizyczny.

Fakty o koniach to także to, że mają bardzo szerokie pole widzenia – prawie 360 stopni, co wynika po prostu z ustawienia ich oczu. Ale to nie wszystko, co jest zaskakujące dla ich aparatu wzroku – koń posiada również dwa punkty martwe, co oznacza, że pewnych rzeczy po prostu nie zobaczą. Tak jest z marchewką, którą podajemy im na dłoni – konie jej nie wiedzą, ponieważ jeden z martwych punktów znajduje się właśnie z przodu oczu i pod nosem. Natomiast posiadają silnie rozwinięty węch oraz wrażliwe i ruchliwe usta, dzięki czemu szybko orientują się, co mamy dla nich na dłoni i czy jest to ich przysmak. Ponadto ich oczy są największe ze wszystkich zwierząt lądowych.

Konie ciekawostki informacje

Z racji tego, że konie od wieków towarzyszą ludziom, to są one również dość dobrze przez nas poznane i istnieje na ich temat wiele wyjątkowych historii. Takie ciekawostki o koniach to między innymi to, że ich wiek bardzo łatwo określić za pomocą stanu zębów – u wszystkich koni ścierają się one tak samo wraz z wiekiem, wiec po ich stanie łatwo wywnioskować, ile mają lat.

Konie są bardzo inteligentne i potrafią świetnie komunikować swoje emocje człowiekowi. Są także towarzyskie, a w stadzie tworzą silne relacje społeczne. Źle znoszą izolację i potrafią opłakiwać swoich towarzyszy. Są zazwyczaj bardzo pozytywnie nastawione do człowieka, ale bywają również takie, które gryzą i kopią. Jeśli więc zobaczymy czerwoną kokardkę w ogonie konia, to oznacza ona, że koń kopie, a ta w grzywie informuje, że koń gryzie. Niezwykłych historii o koniach można znaleźć jeszcze więcej – są to zwierzęta pod wieloma względami wyjątkowe, a przy tym również piękne i dostojne.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.