Hipoterapia - co musisz wiedzieć

Praktyka Ambulatoryjna – Hipoterapia – co musisz wiedzieć – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Zwierzęta, zwłaszcza te domowe od zawsze miały dobry wpływ na samopoczucie ludzi. Zwłaszcza konie, zalicza się do tego typu zwierząt, które wspomagają działania człowieka nie tylko w pracy, ale mają także zbawienny wpływ na powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego. Dla osób nie tylko z niepełnosprawnością, ale także tych z problemami emocjonalnymi, konie to idealna terapia wspomagająca układ ruchowy, oddechowy a także świetnie działająca na psychikę. Jak, oraz co top hipoterapia może zdziałać dowiesz się poniżej.

Czym jest hipoterapia?

Zagadnienie hipoterapii zyskało na popularności wraz z powrotem koni do szerszej grupy odbiorców. Kiedyś prestiżowy sport konny, był zarezerwowany dla nielicznych. Obecnie się to zmieniło i terapia z wykorzystaniem zwierząt zyskuje coraz większą popularność. Hipoterapia to leczenie osób z niepełnosprawnością mniejszą lub większą, z wykorzystaniem konia, który musi być do tego celu specjalnie przeszkolony.  Hipoterapia konna to łagodna gimnastyka pobudzająca funkcję ciała jak i zmysłów. Jest określana jako metoda gimnastyki łączącej fizjologię i układ nerwowy.

Konie w hipoterapii

W naszym ośrodku instruktorzy są przeszkoleni z zasad rehabilitacji, psychologii oraz pracy z dziećmi, a  konie do hipoterapii są wybierane pod kątem łagodności i spokojnego temperamentu. Terapia z wykorzystaniem zwierząt zwłaszcza koni, musi  przygotować zwierzęta na bezpośredni kontakt z dzieckiem i zwierzęta te winny posiadać cechy cierpliwości, i być odporne na nieprzewidywalne reakcje. Nasi specjaliści rekomendują rasę koni huculskich ze względu na budowę (niskie, szeroki umięśniony grzbiet)  łagodny charakter i równy chód. Hipoterapia dla dzieci to jedna z najpiękniejszych metod wykorzystania koni do wspomagania leczenia.

Hipoterapia w walce z niepełnosprawnością dzieci

U nas w ośrodku dzieci, w kontaktach z końmi, stają się spokojniejsze, wesołe i bardziej otwarte na kontakty społeczne. Hipoterapia dla dzieci wpływa pozytywnie na równowagę, koordynację ruchową, zmniejsza w sposób widoczny napięcie mięśni, poprawia ogólną sprawność ruchową. Hipoterapia konna to pobudzenie wszystkich zmysłów u dziecka od dotykowych, ruchowych, wzrokowych aż do emocjonalnych. Różne formy hipoterapii sprawiają że u nas jest możliwe aktywować dziecko nie tylko ruchowo ale także emocjonalnie. Jedną z form hipoterapii jest bezpośredni kontakt z koniem, który uaktywnia sferę czuciową poprzez dotyk, a możliwość bezpośredniej opieki nad końmi buduje poczucie odpowiedzialności i dowartościowuje dziecko niepełnosprawne jako potrzebne i nie odrzucone przez środowisko.

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.