Jak dbać o szczotki na pęcinach koni?

Praktyka Ambulatoryjna – Jak dbać o szczotki na pęcinach koni?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Długie, zadbane szczotki pęcinowe sprawiają, że koń wygląda dostojnie i majestatycznie. Wystarczy przypomnieć sobie wspaniałe pokazy Fryzów czy silne konie zaprzęgowe.  Pęcina u konia to miejsce bardzo wrażliwe. To, co tak pięknie faluje może być jednak koszmarem właściciela konia- nie tylko przyciąga brud, ale także grudę, która nieleczona powoduje ból i może doprowadzić nawet do śmierci. 

Szczotkuj codziennie

Długie szczotki pęcinowe wymagają codziennego szczotkowania. W ten sposób usuwa się martwe włosy i brud, a także zapobiega kołtunom. Owłosienie to nie jest wymieniane tak jak sierść, ale należy do tej samej grupy długich włosów jak grzywa i ogon. Z tego powodu na szczotkach również dobrze sprawdzają się spraje pielęgnacyjne i ułatwiające rozczesywanie ogona. 

Unikaj mycia

Jeśli to tylko możliwe, należy unikać mycia szczotek za pomocą szamponów i detergentów. Włosy te pokrywa naturalny tłuszcz, który zapobiega nasiąkaniu szczotek wodą i błotem. Wilgoć zaś sprzyja grudzie. Jeśli nogi są zabłocone, wystarczy spłukać je wodą. Jeśli jednak umycie szamponem jest konieczne, można użyć lekkiego i nawilżającego. W przypadku grudy lepiej umyć specjalnym mydłem jedynie miejsce jej występowania. 

Podcinaj szczotki

Ważne, by te długie włosy nie ciągnęły się po ziemi, chłonąc wodę. Przycina się je na długość dwóch palców od poziomu gruntu. W przypadku, gdy konieczne jest szycie ran koni w tym miejscu, szczotki trzeba ogolić. Pęcina jest miejscem narażonym na urazy i trudno gojącym się, wymaga najczęściej unieruchomienia zwierzęcia w boksie, następnie konieczna jest rehabilitacja koni.

Chroń przed wilgocią

Szczotki pęcinowe należy utrzymywać w suchości. Dlatego dla nie zaleca się ani błotnistych padoków, ani głębokiej ściółki. Po myciu czy spłukaniu nogi trzeba wysuszyć. Konie szybko przyzwyczajają się do zwykłej suszarki, można także użyć ręczników. Jak pielęgnować szczoty na pęcinach koni utrzymywanych w stajniach wolnowybiegowych? Szczególnego znaczenia utrzymywanie suchego podłoża, ale także prawidłowe żywienie i unikanie stresu, sprzyjającego grudzie- pęcina u konia wymaga specjalnej troski.

Gruda

Pojawienie się grudy na pęcinie u konia wymusza na właścicielu kilka niezbędnych kroków. Przede wszystkim, by poznać jej przyczyny warto wykonać badania laboratoryjne koni. Podłożem tego schorzenia bowiem mogą być nie tylko bakterie czy wirusy, ale także stres i nieprawidłowe żywienie. Badanie laboratoryjne koni jest podstawą wdrożenia prawidłowego leczenia. Konieczne może być ogolenie szczotek, by ułatwić wniknięcie leku w zakażoną skórę. Pielęgnacja skóry mocno uszkodzonej przez grudę wymaga podobnego podejścia, jak szycie ran koni: aseptyki i stosowania opatrunku. Gdy zwierzęta muszą w związku z grudą stać w boksie, nie ominie nas spokojne, ponowne wdrażanie do pracy i rehabilitacja koni.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.