Jak karmić konia? Poznaj naturalne żywienie koni

Praktyka Ambulatoryjna – Jak karmić konia? Poznaj naturalne żywienie koni

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Koń to bardzo wymagająca istota pod względem żywienia. Jego dieta musi być dobrze zbilansowana i dostosowana do trybu jego życia. Ponieważ ulubieniec ma mały żołądek, potrzebuje jeść niemalże przez cały czas. Zapobiega to pojawianiu się chorób w układzie trawiennym wierzchowca. Dbanie o prawidłowe żywienie konia domowego spada na jego właściciela. Udomowiony koń żywi się tym, co zostanie mu dostarczone przez gospodarza.

Czym żywią się konie dzikie i użytkowe?

Konie dziko żyjące dostarczają sobie pokarmu same. Jedzą to, co w danym miejscu znajdą. Piją wodę z rzek i innych zbiorników wodnych. Ponieważ nie pracują, nie potrzebują tego pokarmu aż tak dużo. Mogą też jeść zawsze, gdy tylko przyjdzie im na to ochota. Niemniej mogą nie mieć dostępu do wszystkich niezbędnych składników odżywczych ani do smacznej sieczki dla konia. Jeśli natomiast chodzi o konia udomowionego pracującego, rzecz przedstawia się zupełnie inaczej. Koń wyścigowy dużo czasu spędza na wyczerpujących treningach. Bardzo obciążające dla niego są także zawody, w czasie których uczestniczy, dając z siebie wszystko. Dlatego w okresie wytężonego wysiłku jego dieta musi być bardziej intensywna niż w innych okresach. Ważne w diecie są wymieszane z wodą mielone otręby pszenne dla koni. Warto postawić na naturalne żywienie koni, które przynosi zwierzęciu bardzo dużo korzyści. Wypasanie konia na łące to bardzo dobry sposób na to, by koń mógł wypocząć i odstresować się po wyczerpującej pracy. Należy dbać także o to, aby koń nie jadł zbyt łapczywie, gdyż jest to dla niego bardzo niekorzystne. Pomoże w tym uwzględnienie w diecie sieczki.

Sieczka dla koni co to jest?

W diecie powinna być zawsze uwzględniona sieczka dla konia jako stała przekąska. Sieczka to inaczej słoma pocięta na drobne pałeczki lub posiekane siano, które koń bardzo lubi jeść. Sieczka zapobiega powstawaniu wrzodom żołądka, gdyż koń żuje ją powoli. Nie tuczy, dlatego koń może sobie ją podjadać między głównymi posiłkami oraz w trakcie ich spożywania.

Jak rozpoznać wrzody żołądka u koni?

W naszej klinice mamy odpowiedni sprzęt do ratowania zdrowia konia. Aby sprawdzić, czy koń cierpi na wrzody, czy ma dopiero małą nadżerkę, wykonamy gastroskopię. W przypadku niepokojących zmian, szybko podejmiemy leczenie konia, by jak najszybciej mógł wrócić do zdrowia. Leczenie może być długotrwałe, jeżeli choroba jest zaawansowana. Koń w tym czasie musi zostać wyłączony z pracy. Gastroskopia jednoznacznie postawi diagnozę. Jednak obserwacja zachowania konia również może pomóc w podejrzeniu wystąpienia wrzodów żołądka u konia. Spośród wielu objawów, najbardziej charakterystycznym jest kopanie się konia w brzuch oraz kulanie po podłożu. Ma to mu pomóc w pozbyciu się kolki. Jeżeli kolki pojawiają się często, to już jest duży powód do niepokoju. Innym objawem jest brak apetytu, zwiększone ziewanie, wywijanie górnej wargi.

Jakie są przyczyny powstawania choroby śluzówki żołądka u konia?

Nieprawidłowe żywienie konia to jedna z przyczyn złego stanu układu pokarmowego u konia. Należy też wspomnieć, iż zbyt długie przerwy między posiłkami, przepracowanie, mało odpoczynku i stres są równie wyniszczające czynniki dla śluzówki końskiego żołądka.

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.