Jak zadbać o sierść konia?

Profilaktyka – Jak zadbać o sierść konia?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Sierść konia jest wizytówką – już na pierwszy rzut oka odczytać można stan zdrowia zwierzęcia i określić, czy właściciel odpowiednio o nie dba. Jednak na piękną prezencję składa się nie tylko odpowiednie szczotkowanie. 

Przez żołądek do włosa

Jaki koń jest każdy widzi – powiedzenie to ma w sobie wiele prawdy. Stan pokrywy włosowej doskonale odzwierciedla końską kondycję i stanowi podstawę do jego oceny. Aby sierść byłą błyszcząca i mocna, oraz dobrze spełniała swoje funkcje ochronne, należy zadbać o prawidłowe żywienie konia. Zbilansowana dieta, dostosowana do poziomu aktywności, warunków atmosferycznych, rasy i wieku powinna przynosić zadowalające efekty. Zdarza się jednak, że pomimo całkowitego zdrowia i dobrego samopoczucia, koń wciąż nosi matową lub łamliwą sierść.  W takiej sytuacji słusznym jest wprowadzenie do diety zwierzęcia większej dawki tłuszczów roślinnych i podniesienie dawki witaminy A. Najpopularniejszym i jednym z najzdrowszych rozwiązań jest dodatek siemienia lnianego do paszy treściwej – w ilości nie przekraczającej 10% jej objętości. Jeśli efekty mają być spektakularne lub niemożliwa jest zmiana żywienia, rynek końskich suplementów oferuje cały wachlarz specyfików, których przeznaczeniem jest pozytywny wpływ na stan włosia. W każdym z przypadków zmiany powinien kontrolować weterynarz, aby uniknąć niepożądanych skutków i upewnić się, że wygląd konia nie wynika z problemów zdrowotnych.

Salon piękności

Chociaż zdrowie jest kluczowym aspektem, staranna pielęgnacja konia zdecydowanie wpływa na poprawę jego wyglądu. Aby osiągnąć efekt lśniącej i mocnej sierści, można wspomóc pielęgnację konia na kilku etapach. Przede wszystkim, szczególnie w miesiącach ciepłych, dobrze działają kąpiele z użyciem odpowiednich szamponów. Dostępne są również płyny i odżywki nabłyszczające, które dbają o końskie włosie z zewnątrz, dodatkowo je chroniąc przed warunkami atmosferycznymi i insektami. Należy jednak pamiętać, aby zabiegi te stosować umiarkowanie, aby nie obniżyły naturalnych barier ochronnych skóry. Końska sierść doskonale reaguje również na regularne wyczesywanie, które powinno stanowić element codziennej opieki nad zwierzęciem. Od twardych szczotek do usuwania błota i zaklejek, przez zgrzebła i trymery pomagające pozbyć się nadmiaru martwych włosów, aż po szczotki miękkie, które wygładzają i układają włosie – wybierając akcesoria do pielęgnacji sierści należy wziąć pod uwagę porę roku oraz typ pokrywy włosowej. Wyczesywanie stanowi również doskonały masaż, który poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu włos konia zostaje lepiej dotleniony i odżywiony, co przekłada się na jego wygląd.

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.