Kiedy warto zastosować u konia leczenie inhalacjami?

Praktyka Ambulatoryjna – Kiedy warto zastosować u konia leczenie inhalacjami? – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Konie to duże, silne i bardzo postawne zwierzęta. Niestety nawet one chorują i miewają podobnie jak ludzie na przykład uporczywy kaszel. W wielu przypadkach jest to spowodowane warunkami, w jakich te zwierzęta przebywają, dlatego należy bardzo dbać o to, aby zagwarantować im jak najlepsze. Czasami jednak nie można uniknąć trudnych warunków, więc gdy tylko u konia pojawi się kaszel, to należy dobrze go obserwować i jeśli zajdzie taka potrzeba, to zastosować odpowiednie leczenie.

Choroby płuc u koni

Konie znacznie bardziej niż inne zwierzęta narażone są na choroby płuc oraz górnych dróg oddechowych. Najczęściej ich przyczyną są po prostu warunki, w których na co dzień żyją. Końskie drogi oddechowe mogą przede wszystkim być narażone na działanie pyłu i kurzu, który obecny jest w stajniach, gdzie podłoża nie polewa się regularnie wodą i co często zdarza się także zimą. Ma to bardzo negatywny wpływ na stan ich dróg oddechowych, które bardzo szybko mogą ulec zanieczyszczeniu i zainfekowaniu. Ponadto konie, które biorą udział w zawodach, bardzo często również podróżują, przebywają w suchych pomieszczeniach i są bardziej narażone na stres, co również jeszcze bardziej przyczynia się do znacznie szybszego zapadania na tego rodzaju choroby, często wywołane także wirusami i bakteriami. Przyczyną uporczywego kaszlu u konia bywa także alergia, dlatego jeśli koń zaczyna kaszleć, to koniecznie należy bacznie go obserwować. Jak wygląda leczenie koni w chorobach dróg oddechowych? Bardzo często zdarza się, że weterynarz zaleca inhalacje.

Czy warto stosować inhalacje u konia?

Okazuje się, że wolny oddech u koni, duży przepływ powietrza oraz oddychanie tylko przez nozdrza sprawia, że inhalacje u tych zwierząt przynoszą dobre rezultaty. Oczywiście, zanim zostaną zastosowane, to zwierzę musi zbadać weterynarz, często wymagana jest także diagnostyka obrazowa. Dzięki temu można trafnie postawić diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie.

Kiedy stosuje się inhalacje dla konia? Takie leczenie stosuje się przede wszystkim w przypadkach nawracającej choroby obturacyjnej, przy chorobie zapalnej dróg oddechowych czy posiłkowych krwawieniach z płuc. Ostatecznie to zawsze weterynarz decyduje o sposobie leczenie. Co istotne, zwierzę należy najpierw stopniowo przyzwyczajać do stosowania inhalacji i można robić to z pomocą zwykłego inhalatora dla dzieci typu babyhale. W ten sposób można także podawać koniom inne leki. Inhalacje nie są natomiast wskazane między innymi w przypadkach duszności.  Zdecydowaną zaletą leczenia za pomocą inhalacji jest brak skutków ubocznych.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.