Kilka ciekawostek dotyczących pochodzenia, życia i cech charakterystycznych koni.

Konie – Kilka ciekawostek dotyczących pochodzenia, życia i cech charakterystycznych koni

 

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


 

Zwierzęta są obecne człowiekowi od zarania dziejów. Są naszymi towarzyszami, dają nam pokarm, a także możemy nazywać ich przyjaciółmi. Jak to jest z końmi? Konie to  stworzenia kojarzące nam się z wolnością i nieokiełznaniem, a jednocześnie z wdziękiem i triumfem. Nie jest tajemnicą, że są to osobniki niezwykle ciekawe i swoją charyzmą przyciągają wiele pasjonatów. 

Jak połączyły się losy człowieka i konia?

Około 5,5 tysiąca lat temu w Azji Środkowej, a dokładnie w Kazachstanie dokonał się skok cywilizacyjny. Człowiek udomowił konia. Co za tym idzie? Pojawiła się możliwość transportowania towarów oraz szybszego przemieszczania się za pomocą jazdy wierzchem, która zdecydowanie ułatwiała miejscowej ludności ówczesne życie. Konie dostarczały ludziom pokarm, a z końskiego mleka tworzono alkoholowy napój- kumys.

,,Końskie zdrowie”- czy aby na pewno?

 Niestety, dla wielu właścicieli koni powiedzenie to nie jest nacechowane pozytywnie. Choroby koni wcale nie występują tak rzadko jakby się mogło wydawać. Ciekawostką jest, że konie nie posiadają odruchu wymiotnego, czyli jeśli zjedzą coś, czego zjeść nie powinny- ich organizm najczęściej nie będzie w stanie sobie sam poradzić. Skutkiem takiej sytuacji często jest kolka, ale nie jest ona tak błahą dolegliwością jak u ludzi. Wtedy musi pojawić się weterynarz dla koni i rozpocząć leczenie konia. Jako opiekun konia musimy także dbać o wystarczającą ilość ruchu dla konia i ilość przyjmowanej przez niego paszy treściwej. Gdy tego nie robimy, możemy spodziewać się ochwatu, czyli ostrego zapalenia tworzywa kopytowego- dolegliwości często występującej u zaniedbanych koni. Leczenie koni musi się odbyć jak najszybciej. Oprócz tego, jak każde zwierzęta mogą zachorować na różnego rodzaju nowotwory, wirusy czy bakterie. Dla ludzi, którzy nie mają styczności z tymi zwierzętami, choroby koni praktycznie nie istnieją. Ukształtował się bowiem stereotyp mówiący o tytułowym końskim zdrowiu i o bardzo dobrej odporności koni- co weterynarze dla koni oczywiście negują, a choroby koni dotykają je często.

Jak to jest z tymi końmi?

Konie to zwierzęta bardzo różnorodne- na świecie istnieje około trzystu ras tych czterokopytnych stworzeń. Największą rasą jest Shire, a jej przeciwieństwem jest malutka Falabella. Jeśli oglądacie wyścigi konne to pewnie podziwiacie konie krwi angielskiej lub arabskiej. Konie są bardzo inteligentne- posiadają umiejętność uczenia się (m.in gdy poświęcimy im więcej uwagi, możemy nauczyć ich wielu sztuczek), zdarza się, że potrafią same otworzyć drzwi od boksu lub uwolnić się od wypadku w terenie. Ich towarzystwo dla wielu osób jest uspokajające- z tego powodu są wykorzystywane w terapii dla osób niepełnosprawnych (hipoterapia). 


 

Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjnym EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.