Końska grypa - co warto wiedzieć?

Choroby koni – Końska grypa – co warto wiedzieć?- Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak


Schorzenia konia mogą dawać o sobie znać na wiele sposobów. Jedną z bardziej popularnych chorób jest końska grypa, która mimo, że nie jest śmiertelnym zagrożeniem to rozprzestrzenia się niewiarygodnie szybko. By móc trafnie ocenić czy zwierzę zachorowało warto znać występujące objawy oraz wiedzieć jak postępować w przypadku podejrzenia choroby u konia.

Co kryje się za nazwą „końska grypa”?

Końska grypa to nazwa choroby, którą wywołuje wirus EIV(Equine Influenza Virus). 

Objawy końskiej grypy obejmować mogą symptomy, które występują także u ludzi. Można tutaj wymienić choćby podwyższoną temperaturę, kaszel oraz wyciek z nosa. Prócz tego szyjne węzły chłonne mogą być nieco powiększone, a koń może zaprzestać jedzenia bądź też jeść znacznie mniejsze porcje. Pogarszający się stan konia będzie dla opiekuna oczywisty.

Jak może dojść do zakażenia wirusem grypy koni?

Wirus grypy koni jest wyjątkowo zakaźny, a przenosi się drogą kropelkową, bądź przez rzeczy, na których się znajduje. Kaszel u konia powinien być objawem szczególnie budzącym niepokój, gdyż przez wydostające się wydzieliny, konie przebywające w pobliżu mogą bardzo łatwo się zarazić.

Wyścigi koni czy też miejsca, gdzie jest ich po prostu dużo w jednym miejsce są okazją dla wirusa, by przez swoje właściwości rozprzestrzeniania się do kilkudziesięciu metrów zarazić wiele osobników.

Jeśli nastąpi wykrycie niepokojących objawów u konia należy odizolować go od reszty, a osoba, która miała kontakt z koniem również nie powinna zbliżać się do innych przed zdezynfekowaniem. 

Leczenie koni w przypadku pojawienia się objawów końskiej grypy

W przypadku pojawienia się choroby u koni konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który za pomocą PCR (Polymerase Chain Reaction) potwierdzi lub wykluczy występowanie wirusa. Badanie jest bardzo precyzyjne i daje wiarygodne wyniki.

Leczenie koni w przypadku braku infekcji współistniejących odbywa się bez środków farmakologicznych. Organizm zwierzęcia sam jest w stanie poradzić sobie z chorobą. Możliwe jest jednak, że weterynarz zaleci stosowanie leków przeciwzapalnych, które zbiją gorączkę i zniwelują ból.

Objawy mogą utrzymywać się przez okres jednego tygodnia lub dwóch. Jeżeli nie dojdzie do powikłań po tym czasie może już tylko ewentualnie kaszleć. W przeciwnym razie może dojść do bakteryjnego zapalenia płuc, zapalenia serca, obrzęków czy bólów mięśni.

Warto jednak pamiętać, że koń może zostać zaszczepiony przeciwko końskiej grypie. Pierwsze szczepienie może mieć miejsce już po 6 miesiącu życia. Kolejne dawki szczepionki będą musiały zostać podane w odstępach czasu 6 lub 12 miesięcy.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.