Lipcówka - diagnostyka, objawy, leczenie

Leczenie Koni – Lipcówka – diagnostyka, objawy, leczenie

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Lipcówka to sezonowe zapalenie skóry konia, które funkcjonuje także pod nazwą egzemy letniej lub wyprysku letniego. Ta alergia skórna daje się we znaki wielu zwierzętom i ich opiekunom. Dowiedz się jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie konia. 

Lipcówka u konia – co to jest?

Lipcówka to alergia, która powodowana jest najczęściej nadwrażliwością na jad owadów. Zmiany na skórze pojawiają się w wyniku ukąszeń meszek i muchówek, które najczęściej gryzą konia w okolice grzywy, ogona oraz na szyi. Objawy zapalenia skóry u konia mogą jednak pojawiać się na całym ciele. Podatność na alergeny ma podłoże genetyczne i zazwyczaj przekazywana jest przez matkę. Podobnie jak inne choroby skórne u konia, lipcówkę powinien zdiagnozować weterynarz. Dopiero potem można wdrążyć odpowiednie leczenie, które jest zarówno prewencyjne, jak i objawowe. 

Jakie są objawy lipcówki?

Objawy zapalenia skóry konia zwanego lipcówką są bardzo dobrze widoczne i można wyczuć je pod palcami. Zmiany mają postać bardzo drobnych krostek, wypełnionych płynem, który może się z nich sączyć. Egzema letnia powoduje olbrzymi świąd, dlatego zachowanie konia znacząco się zmienia. Zanim odwiedzimy gabinet weterynaryjny najpewniej zauważymy, że zwierzę dokłada wszelkich starań, aby się skutecznie podrapać. Prowadzi to do łamania a chwilami nawet do utraty włosia, co może z kolei wystawiać skórę na przesuszenie. Dodatkowo konie są nerwowe, pobudzone i gołym okiem widać po nich naprawdę zły nastrój. 

Jakie są sposoby walki z lipcówką? 

Chociaż opiekunowie pokładają bardzo duże nadzieje w weterynarzach nie ma na razie skutecznego środka na leczenie tego zapalenia skórnej u konia. Zaleca się przede wszystkim ograniczenie owadom dostępu do konia. Warto użyć w tym celu wszystkich dostępnych środków. Przy alergii ważna jest także odpowiednia higiena. W gabinetach weterynaryjnych często zwraca się uwagę także na dostosowaną do stanu zdrowia konia dietę. Zaleca się ograniczenie cukrów prostych w paszach a także wdrążenie do diety składników, które podnoszą odporność organizmu. Warto sięgnąć po takie rośliny jak czosnek, tymianek czy natkę pietruszki. Warto także uzupełnić dietę w ważne mikroelementy. 

Kiedy pojawi się egzema warto zastosować zalecone przez weterynarza maści redukujące świąd. Zaleca się także kąpiel konia w szamponach, które odstraszają owady, ponieważ to właśnie zredukowanie ich ilości wokół zwierzęcia jest najskuteczniejszym czynnikiem ograniczającym potencjał występowania tego zapalenia skóry u konia. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.