O czym pamiętać siodłając konia?

Praktyka Ambulatoryjna – O czym pamiętać siodłając konia?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Bez względu na dyscyplinę jeździecką jaką uprawiasz, prawidłowo dopasowane siodło pozwali Twojemu koniowi na naturalną swobodę ruchu. Dobre dopasowanie pomoże także znaleźć i utrzymać poprawną i najbardziej efektywną pozycję jazdy. Właściwe dopasowanie siodła jest bardzo istotne warto rozważyć skontaktowanie się z profesjonalnym siodlarzem w celu uzyskania przydatnych wskazówek. Weterynarz lub doświadczony jeździec także może posłużyć dobrą radą.Jakość samego siodła także jest bardzo istotna. Akcesoria jeździeckie z wyżej półki to na dłuższą metę bardziej opłacalne rozwiązanie. Nie tylko z powodu trwałości takiego sprzętu, ale także wygody użytkowania oraz bezpieczeństwa zwierzęcia. Leczenie konia może okazać się dużo droższe, niż zakup droższego oporządzenia.

Jak dopasować siodło?

Podczas wykonywania poniższych kroków, obserwuj zachowanie konia. Szukaj oznak dyskomfortu lub irytacji, to dobra profilaktyka, która daje ważne wskazówki mówiące o komforcie zwierzęcia.

1. Równowaga

Siodło zbyt wysoko osadzone w łęku lub zbyt niskie w kantarze powoduje niechciany nacisk na grzbiet konia. Przez źle umiejscowione siodłokoń nie będzie mógł w pełni zaangażować swojego grzbietu do pracy. Jeśli siodło jest zbyt blisko przodu, będzie wciskać się w łopatki konia, co może być dla niego bardzo ograniczające. Z kolei, gdy siodło jest za bardzo osadzone ku tyłowi, jeździec może mieć problemy z utrzymaniem równowagi, a koń może nadwyrężyć dyski dolnej części kręgosłupa.

2. Odstęp od kłębu

Między siodłem a kłębem konia powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby wsadzić tam 2 palce. Należy zadbać o prawidłowy prześwit także na bokach kłębu, aby nie ograniczać ruchu kończyn konia. Zwierze, którego kłąb jest za bardzo ściskany przez siodło, może niechętnie iść do przodu. Bardziej ekstremalnymi i alarmującymi oznakami niedostatecznego prześwitu na kłębie, są plamy białych włosów lub owrzodzenia.

3. Szerokość kanału

Siodła z kanałem lub wpustem, które jest zbyt wąski lub za szerokie może spowodować trwałe i groźne uszkodzenie grzbietu konia. Szerokość kanału musi być dostosowana do szerokości grzbietu oraz musi być taka sama na całej długości siodła.

4. Pełny kontakt paneli z grzbietem

Otarcia i skórne choroby konia spowodowane źle rozłożonym naciskiem siodła wcale nie należą do rzadkości. Musisz się upewnić, że panele siodła mają równomierny kontakt z grzbietem zwierzęcia na całej długości. Dzięki temu cały ciężar jeźdźca będzie odpowiednio rozłożony.

5. Długość siodła

Długość obszaru na którym podpiera się siodło określa, jak długie muszą być panele. Siodło musi być osadzone za łopatkami konia. Jeśli jest zbyt długie będzie często się w nie wbijać.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.