Choroby Koni - Ochwat u konia - diagnostyka, objawy, leczenie

Choroby Koni – Ochwat u konia – diagnostyka, objawy, leczenie

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Większość osób, które posiadają konie zrobiłaby wszystko, żeby były one zdrowe oraz szczęśliwe, ponieważ traktują ich jak członków swojej rodziny. To też z tego względu dbają o to, aby miały pod dostatkiem różnego rodzaju smakołyki, a także były pod stałą opieką weterynarza. Niestety nie zawsze mimo tak doskonałej opieki wszystko jest w porządku, ponieważ często u koni występuje ochwat.

Co to jest ochwat.

Ochwat to najczęściej ostre i rozlane zapalenie tworzywa kopytowego. Wówczas kość kopytowa ciągnięta przez ścięgna może się przesunąć w inne miejsce, a w rezultacie nawet przebić podeszwę. Jednakże do czynienia można mieć z kilkoma rodzajami ochwatu.

  • Ochwat paszowy – najczęściej jest spowodowany przekarmieniem lub nagłą zmianą paszy. Poza tym ochwat ten może być wywołany podawaniem zbyt świeżego ziarna, trujących roślin albo zepsutej paszy.
  • Ochwat obciążeniowy – jego przyczyną przeważnie jest zbyt długi transport lub też długotrwałe jeżdżenie po twardym podłożu.

Ochwat ma objawy charakterystyczne, które w dość prosty sposób idzie rozpoznać. Kopyta oraz pęciny są gorące, a podeszwa wybrzuszona. Koń w trakcie chodzenia najpierw stawia tylną część chorych kopyt, a następnie przód. Kulawizna natomiast występuje z przerwami. Dodatkowo na ścianie kopyta widać poziome pierścienie rogowe.

Jak leczyć ochwat u konia.

Jeżeli tylko zdiagnozuje się ochwat trzeba jak najszybciej zacząć leczenie konia. W pierwszej kolejności zanim wezwie się lekarza należy wykonać chłodzenie kopyt przez 3 doby zimną wodą. Weterynarz koni przeważnie podaje leki przeciwbólowe oraz przede wszystkim przeciwzapalne. Poza tym bardzo ważne jest to, żeby zmienić dotychczasowe żywienie. Z diety trzeba bowiem wyeliminować nadmierną ilość węglowodanów, skoncentrowaną paszę, a także zboże. W sytuacji jeśli koń jest otyły również konieczna jest dieta ilościowa. To też zaleca się, aby podawać tylko słomę oraz siano, a do picia czystą wodę.

Tak więc ochwat jest chorobą, którą w niektórych przypadkach da się wyleczyć, jednak pod warunkiem, że będzie się do tego podchodziło bardzo poważnie i radykalnie przestrzegało wszystkich zaleceń. W przeciwnym razie kulawizna może postępować dalej i w najgorszych przypadkach konieczne będzie uśpienie konia. Leczenie konia jest więc bardzo ważne i dobrze by było, aby weterynarz na bieżąco sprawdzał czy z koniem jest wszystko w porządku. Dzięki temu wiele chorób jest się w stanie zdiagnozować w pierwszym stadium choroby i z reguły da się bez większego problemu je wyleczyć.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.