Po czym można poznać, że nasz koń się stresuje?

Praktyka Ambulatoryjna – Po czym można poznać, że nasz koń się stresuje?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Podobnie jak inne zwierzęta konie mogą odczuwać stres. Może on być spowodowany różnymi czynniki zewnętrznymi i objawiać się na wiele sposobów. Podpowiadamy, jak rozpoznać zestresowanego konia. 

Objawy stresu u konia

Stres u konia może się objawiać na wiele różnych sposobów, w zależności od jego przyczyny. W przypadku niektórych z nich należy skorzystać z usługi specjalisty jakim jest weterynarz, ponieważ ich bagatelizowanie może prowadzić do rozwoju poważniejszych dolegliwości. Jednym z objawów stresu u konia może być szybka utrata wagi zwierzęcia. Może to być spowodowane niewielkim apetytem związanym z nieodpowiednią dietą lub niepokojem wynikających z innych czynników zewnętrznych. Zestresowany koń może odczuwać częstą potrzebę wypróżniania i oddawania moczu. Konie odczuwające ciągły niepokój wykazują skłonności do repetytywnych zachowań i odruchów. Mogą to być takie czynności jak: żucie, kopanie ścian, częste chodzenie po boksach lub łykanie. W takiej sytuacji należy pomyśleć jak dbać o spokój konia, takie zachowania mogą być wynikiem nieprawidłowych warunków mieszkaniowych zwierzęcia lub złym harmonogramem diety. W przypadku ich występowania warto poradzić się naszego specjalisty, który zaproponuje sposoby mogące zlikwidować jego niepokój. Kolejne oznaki stresu lub choroby konia to intensywne ziewanie lub zgrzytanie zębami. W niektórych przypadkach będą to podwyższone tętno i nadmierne pocenie.

Czynniki powodujące stres u konia

Istnieje szereg różnych czynników, które mogą powodować stres u konia. Najczęściej jest to nieodpowiedni jadłospis lub harmonogram karmienia. Konie potrzebują zbilansowanej diety dostarczającej ich organizmom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podobnie jak ludzie potrzebują: protein, węglowodanów, tłuszczy, minerałów oraz witamin. Innym czynnikiem stresogennym mogą być nieprawidłowe warunki mieszkaniowe. Duża ilość czasu spędzana w boksie może mieć negatywny wpływ na jego układ nerwowy. Podobniej jest z częstym podróżowaniem w niewielkiej przyczepie. W takich przypadkach konie mają niewiele przestrzeni i obawiają się podróży w nieznane miejsca. Kolejna przyczyna to ciążą lub leczenia konia. Są to sytuacje niecodzienne, które mogą wywoływać zrozumiały niepokój u tych inteligentnych zwierząt. W przypadku koni wyścigowych przyczyną stresu mogą być zmiany w schemacie ćwiczeń. Zmiany w harmonogramie treningów lub wzrost ich intensywności to często spotykany czynnik stresogenny u koni. Dlatego należy zadbać by były wprowadzane powoli i cierpliwie.

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.