Podkuwanie konia i pielęgnacja kopyt, o czym warto pamiętać.

Praktyka Ambulatoryjna – Podkuwanie konia i pielęgnacja kopyt, o czym warto pamiętać.

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Konie to piękne zwierzęta – swoim właścicielom dają dużo radości i dumy, jednak same potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Ponieważ to duże zwierzęta, ich higiena i dbanie o zdrowie wymagać będzie dużo miłości i troski ze strony właściciela. Codzienne czesanie sierści, bogata w witaminy suplementacja i czyszczenie kopyt, z pewnością będzie wymagało wiele wyrzeczeń. Jednak zadbanie o prawidłowy i zdrowy wygląd konia zaprocentuje długim i szczęśliwym życiem zwierzęcia oraz satysfakcją jego opiekuna. Prócz pielęgnacji i oczyszczania kopyt, istotną kwestią jest również ich podkuwanie. Czy jest ono w pełni bezpieczne i czy zawsze powinno być wykonywane? Zanim zdecydujesz się na podbijanie kopyt swojego ogromnego zwierzęcia, przeczytaj poniższy artykuł – podpowie Ci, gdzie udać się przed wdrożeniem tego konnego zabiegu. 

Podkuwanie konia – o czym pamiętać?

Końskie kopyto wbrew pozorom, jest niezwykle delikatne – pod wielowarstwową strukturą, kryje się bowiem unerwiona i czuła strefa. Czasem dostęp do niej, poprzez niewłaściwą pielęgnację jest przyspieszony, co w efekcie powoduje ból i schorzenia konia podczas wędrówek. W takiej sytuacji podbijanie podkowy jest niemożliwe, póki struktura kopyta nie zostanie zregenerowana. A co jeśli na pierwszy rzut oka na kopytach nie widać żadnych problemów? Czy brak widocznych otarć i ran na odnóżach zwierzęcia kwalifikuje go zbliżającego się okresu podkuwania?

Podkuwanie konia stosowane jest dość często, jeśli zwierzę uczestniczy w wędrówkach po wyboistych i kamienistych drogach, które niszczą naturalną strukturę końskiego kopyta. Jednak, mimo że zabieg ten dla posiadaczy tych zwierząt nie jest niczym nadzwyczajnym, wielu weterynarzy informuje o jego negatywnych skutkach – podkucie kończyny konia w znacznym stopniu ograniczanie jego naturalną funkcjonalność poprzez zakłóconą opcje naturalnego rozkurczania i skurczania kopyta podczas ruchu. Następstwem tego jest niższa elastyczność kopyta, słabsze ukrwienie całego kopyta i słabsza praca strzałki. Niektórzy eksperci uważają również, że im więcej gwoździ przymocowanych jest do kopyta, tym jego naturalne funkcje są bardziej ograniczone. Podkuwanie konia nie może być również wykonywane na zranionym kopycie. Czasem jednak uszkodzenia są tak maleńkie lub niewidoczne gołym okiem – takie również stanowią przeciwskazanie do zabiegu podkuwania.  Jeśli koniecznie chcemy konia podkuć, warto dużo wcześniej wybrać się ze zwierzęciem na badania diagnostyczne. Weterynarz koni oceni stan kopyta konia i ewentualnie wdroży specjalną pielęgnację ułatwiającą regenerację uszkodzonego odnóża.

Ortopedia dla koni – dlaczego tak ważna?

Podkuwanie konia nie zawsze może być uznane za bezpieczne – istnieje bowiem szereg przeciwskazań zdrowotnych, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które uniemożliwiają założenie okucia. Dlatego, by nie zrobić swojemu zwierzęciu krzywdy, zawsze warto wcześniej wybrać się do weterynarza, który szczegółowo zbada kopyta konia i oceni ich stan. W naszym gabinecie nie tylko dostaniesz pełną diagnozę stanu kopyt zwierzęcia – tu odbywa się jego szczegółowa profilaktyka i pełne leczenie koni w oparciu o innowacyjne technologie. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.