Rybie oko u konia

Praktyka Ambulatoryjna – Rybie oko u konia – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Najczęstszym kolorem oczu u koni jest brąz, ale tęczówka końskiego oka może być zielona, żółta, a nawet niebieska. Istnieje opinia, że konie o niebieskich oczach, czyli o tzw. konie z rybim okiem, widzą gorzej. Jest to jednak nieprawda. Ich wzrok nie jest gorszy niż ich brązowookich osobników, ale ich tęczówka jest bardziej wrażliwa na światło.

Ze względu na to, że oczy konia mają specjalną budowę i znajdują się po bokach głowy, koń widzi inaczej niż człowiek. Dotyczy to przypadków kiedy występuje rybie oko u konia. Główną cechą wzroku koni jest możliwość patrzenia wstecz bez konieczności odwracania głowy. Ponadto zwierzę widzi w nocy i rozróżnia kolory. Zjawisko niebieskiej tęczówki nie am wpływu na jakość widzenia zwierzęcia. 

Za rybie oko u konia odpowiadają geny? 

W naczyniówce znajduje się tęczówka, od której zależy kolor oczu konia. Najczęściej są brązowe, ale zdarzają się też niebieskie, głównie u krzyżówek, a także zielone. Kolor tęczówki jest dokładnie określony przez kolor i obecność specjalnego, przeważającego genu u zwierzęcia:

  • konie zielonookie mają tzw gen szampana;
  • sroki z białą plamką i niebieskie oczy mają konie maści izabelowatej
  • pozostałe maści mają jasnobrązową tęczówkę.

U koni nie spotykamy fioletowych i czerwonych oczu, ponieważ ze względu na cechy genetyczne praktycznie nie ma wśród nich albinosów. W związku z tym należy pamiętać, że przy zabarwieniu oka konia na czerwono wymagana jest pilna pomoc weterynaryjna. 

Cechy widzenia koni z rybim okiem

Tak jak u brązowookich koni, taki u koni z rybim okiem, całkowity kąt widzenia wynosi około 360 stopni. Jednak koń widzi obiekty znajdujące się w różnych obszarach jego pola widzenia na różne sposoby. Nawet jednym okiem widzi więcej niż człowiek parą oczu. Pole widzenia jest korygowane poprzez zmianę pozycji głowy. Dlatego, aby skutecznie pokonać przeszkodę, jeźdźcy podnoszą głowę konia, aby pomóc mu ocenić, gdzie znajduje się obiekt.

Niezwykle trudno jest określić, w jakiej kolorystyce konie widzą świat. Dziś naukowcy jeszcze nie rozwiązali tego problemu. Ogólnie przyjmuje się, że zwierzęta te najlepiej rozróżniają kolor żółty, następnie zielony, niebieski i czerwony. Dotyczy to także koni z rybim okiem. Koń widzi dobrze Na odległość 500 metrów. Końskie oko dysponuje specjalną osłoną, tzw. tapetum, która odbija światło, a zwierzę ma zdolność widzenia w nocy. Z tego samego powodu oczy konia świecą, gdy pada na nie światło w ciemności. Nocne widzenie konia nie jest rozwinięte na takim poziomie jak u kota, ale jest lepsze niż u człowieka. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.