Sarkoidy - najczęściej występujący nowotwór u koni

Choroby Koni – Sarkoidy- najczęściej występujący nowotwór u koni

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Sarkoidy są najczęstszym typem nowotworu występującym u koni. Nawet jeśli nie są śmiertelne, mogą bardzo utrudnić życie. Stają się także coraz powszechniejsze. Sarkoidoza u konia (dotyczy również koniowatych: osłów, mułów i zebr) dotyczy wszystkich ras i grup wiekowych, choć częściej chorują wałachy, konie młode i przedstawiciele takich ras jak quarter horse, appaloosa i czysta krew arabska. Istnieją również dowody na to, że istnieje genetyczna predyspozycja do rozwoju sarkoidów.

Choroby konia: sarkoidoza

Objawy sarkoidozy to guzy tkanki łącznej. Mogą występować na całym ciele konia, jednak szczególnie często pojawiają się na głowie, nogach i brzuchu. To dlatego, że wirusy przenoszą owady żądlące, które preferują mniej owłosione obszary ciała. Nazwa „sarcoid” pochodzi od słowa sarco (z greckiego sarx, dopełniacz sarkos „mięso”) ze względu na wygląd. Niektóre sarkoidy mogą także przypominać grzyby skórne, brodawki lub guzki i grudki w tkance podskórnej. Sarkoidy są na ogół łagodne, nie dają przerzutów i nie rozprzestrzeniają się na narządy wewnętrzne. Mimo to mogą być lokalnie bardzo agresywne, szybko rosnąć, a także mieć silną tendencję do nawrotów po usunięciu. Leczenie koni z sarkoidozą należy powierzyć doświadczonemu weterynarzowi. W zależności od umiejscowienia sarkoida (np. w miejscu zapinania popręgu lub na głowie), koń może stać się bezużyteczny jako wierzchowiec, nawet jeśli sarkoid nie zagraża życiu. Sarkoidy nie są bolesne- nie przebiegają przez niego nerwy. Ale każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z koniem dotkniętym sarkoidem fibroblastycznym (takim, którego powierzchnia jest jak kalafior, sącząca) wie, że sarkoidoza u konia nie jest bezproblemowa.

Diagnostyka obrazowa sarkoidów

Diagnozę sarkoidozy powinien przeprowadzić doświadczony weterynarz, ponieważ mogą one przypominać nadmiar tkanki bliznowatej. Ponadto istnieje ryzyko, że po pobraniu próbki bardziej urosną, dlatego diagnostyka obrazowa (biopsja pod kontrolą usg) nie jest zalecana. Zaleca się pobranie łusek lub próbki włosów.

Leczenie sarkoidozy

Uszkodzenie guza sprzyja jego rozprzestrzenianiu się oraz zmianie formy z nieszkodliwej na złośliwą. Dlatego wczesna diagnostyka i leczenie koni ma kluczowe znaczenie. Leczenie sarkoidozy należy zacząć jak najwcześniej. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do nawrotu. Możliwe jest leczenie chirurgiczne, chemioterapeutyczne i immunologiczne. Weterynarz dobierze metodę w zależności od tego, jakie są objawy sarkoidozy. Niekiedy sprawdza się wymrażanie oraz maści, takie jak maści: Aldara® lub xx-Terra. Można również stosować szczepionki wzmacniające lokalnie układ odpornościowy. Napromienianie sarkoidów jest obiecujące, ale drogie i złożone, jak to ma miejsce często w przypadku choroby konia. Małe guzy można smarować maścią acyklywirową bądź żelem z aloesem.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.