Schorzenia konia, które powinny nas zaniepokoić.

Choroby konia – Schorzenia konia, które powinny nas zaniepokoić.

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Pod względem zdrowotnym, konie to wyjątkowo delikatne zwierzęta, więc każdy podejrzany objaw powinien nas zaniepokoić. Na leczenie koni u weterynarza warto się zdecydować, gdy zauważymy symptomy wskazujące na możliwość pojawienia się poważniejszej choroby. Po zapoznaniu się z najpowszechniejszymi schorzeniami koni, będziesz mógł zareagować w porę i zabrać swojego podopiecznego do weterynarza, zanim jednostka chorobowa się rozwinie.

Świerzb u koni objawia się silnym świądem skóry i, w zależności od stopnia nasilenia, wysięki ze strupami i pęcherzykami, niemiły zapach oraz brodawki. Łatwo rozpoznać to schorzenie, ponieważ koń już przy pierwszych objawach będzie próbował podrapać się w każdy możliwy sposób. Profilaktycznie na świerzb u koni działa dokładna pielęgnacja szczotek pęcinowych i regularne odrobaczanie.

Grzybica u koni, to jedna z najbardziej pospolitych chorób skórnych. Zmiany często pojawiają się na lato i jesień, ponieważ grzyby rozwijają się w mokrym środowisku. Ogniska zapalne na skórze tworzą pęcherzyki, które po wyschnięciu tworzą strupy. Następnie wypadają włosy w obrębie zakażenia, zwykle tworząc charakterystyczne, łyse okręgi. Leczenie u koni tej jednostki chorobowej jest skomplikowane, ponieważ można zarazić się od człowieka, innego zwierzęcia czy sprzętu. Istnieje kilka rodzajów grzybów, więc odpowiednie leki na grzybicę u koni musi dobrać weterynarz.

Kaszel u koni może być objawem kilku schorzeń, dlatego należy zwrócić uwagę na to jak często występuje i od kiedy. Te informacje pomogą określić stopień zaawansowania objawów. Kaszel może pojawiać się sezonowo, wtedy trzeba wziąć pod uwagę reakcję alergiczną. Zwierzęta kaszlą także ze względu na nieprawidłowe środowisko w którym są trzymane, np. zakurzone boksy czy spleśniałe siano. Kaszel u koni czasami wskazuje na objawy infekcji, dlatego przy długotrwałych symptomach trzeba zgłosić się do weterynarza.

Kolka u konia, to określenie na różne stany związane ze złą pracą układu pokarmowego, które wywołują ból w podbrzuszu. Koń z kolką będzie pokładać się, oglądać się na swoje boki i brzuch oraz niechętnie jeść. Kolka u konia może być powodowana poważniejszym schorzeniem, jak np. skręt jelit czy wrzody żołądka. Gdy tylko zauważysz takie objawy u koni, trzeba szybko podjąć interwencję. Gdy zwierzę zacznie intensywnie się pocić, kopać i tarzać się po boksie, oznacza to , że kolka się nasiliła.

Lipcówka u koni jest nazywana egzemą letnią. To kolejna choroba skóry, ale jest wywoływana przez ukąszenia owadów, które są aktywne głównie w lecie. Leczenie koni z tego schorzenia nie jest skomplikowane, ponieważ to zwykła reakcja alergiczna. Czas leczenia wynosi około 7 dni. Koń, ze względu na świąd, może mocno ocierać się o twarde przedmioty, powodując dalsze uszkodzenia skóry. W tym wypadku pomogą dobrane przez weterynarza leki łagodzące swędzenie.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.