Schorzenia morzyskowe u konia- diagnostyka, objawy, leczenie

Praktyka Ambulatoryjna – Schorzenia morzyskowe u konia- diagnostyka, objawy, leczenie

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


 

Termin „schorzenia morzyskowe” oznacza każdy stan, związany z bólem i dyskomfortem w obrębie układu pokarmowego. Przyczyny kolki mogą znajdować się również w układzie moczowym bądź płciowym. Morzysko jest niebezpieczne i wiąże się z dużym ryzykiem a nawet zagrożeniem życia, dlatego leczenie konia należy podjąć jak najszybciej. Kolka to proces dynamiczny i tylko weterynarz decyduje czy koń potrzebuje leków, czy operacji jamy brzusznej.

 

Schorzenia morzyskowe- objawy

Są konie, które wyraźnie pokazują dolegliwości bólowe, a także zwierzęta mniej wrażliwe. To dlatego reakcje konia nie do końca obrazują rzeczywiste nasilenie zaburzeń przewodu pokarmowego. Są jednak wskazówki, pozwalające zidentyfikować schorzenie morzyskowe. Jeśli wystąpi przynajmniej jeden z poniższych objawów, konieczna jest wizyta weterynarza.

 

Koń, który cierpi na schorzenie morzyskowe:

Pierwsza pomoc

Po zauważeniu pierwszych oznak kolki, należy natychmiast przystąpić do działania. Nawet jeśli jest to tylko niewielki dyskomfort, lepiej od razu zadzwonić do weterynarza. Ogromne znaczenie ma czas do podjęcia pierwszych środków zaradczych i podania leku. Im szybciej podejmie się leczenie konia, tym większe szanse na lekki przebieg kolki i na wyleczenie. Dopóki nie przyjedzie weterynarz, opiekun konia powinien kontrolować jego parametry: tętno, oddech i temperaturę.

Poniższe wartości mają zastosowanie jako wartości średnie dla zdrowego, dorosłego konia:

  • 28 do 40 uderzeń serca na minutę
  • 8 do 16 oddechów na minutę
  • temperatura ciała od 37,5 do 38,2 stopni Celsjusza

Diagnostyka obrazowa w przypadku schorzeń morzyskowych to przede wszystkim badanie per rectum. Choroby układu pokarmowego u konia, jako wiążące się z bólem, wymagają podania leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

 

Co należy zrobić, czekając na przyjazd weterynarza:

Choroby układu pokarmowego u konia są bardzo poważnym schorzeniem i mogą się wiązać z nieuniknionym zabiegiem chirurgicznym. W klinice przeprowadzona zostanie dokładna diagnostyka obrazowa i podjęte leczenie konia. Liczy się czas, w tym przypadku szczególnie ważny.

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.