Wrzody żołądka u konia - diagnostyka i leczenie

Praktyka Ambulatoryjna – Wrzody żołądka u konia – diagnostyka i leczenie

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Wrzody żołądka u koni są powszechne, ale często pozostają nierozpoznane. Szacuje się, że dotkniętych chorobą jest większość koni sportowych i wiele rekreacyjnych. Za wrzody odpowiada wzmożone wydzielanie kwasu żołądkowego, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do perforacji żołądka. 

Wrzody żołądka – przyczyny

Najczęściej to błędy w karmieniu i stres prowadzą do wrzodów żołądka. Podawanie zbyt dużej ilości paszy treściwej i za mało objętościowej, paszy treściwej przed objętościową oraz zbyt długie przerwy między karmieniami nie służą zdrowiu konia. Na wolności zwierzęta te jedzą około 16 godzin dziennie. Żołądek konia jest mały i stale wytwarza sok żołądkowy. Jeśli pozostaje pusty przez cztery godziny, sok żołądkowy atakuje nieosłoniętą błonę śluzową. Chroni przed tym ślina, ale wytwarzana jest tylko wówczas, gdy koń żuje. Przewlekły stan zapalny wnika coraz głębiej w ścianę żołądka i rozwijają się wrzody. Szczególnie podatne są konie narażone na stres.

Objawy wrzodów żołądka u koni

Charakterystyczne dla koni jest typowe miejsce powstawania wrzodów – żołądek. Objawy to: 

  • utrata apetytu,
  • przewlekła biegunka,
  • matowa sierść,
  • apatia,
  • wychudzenie,
  • łykanie,
  • nawracające kolki,
  • spadek chęci do pracy. 

U źrebiąt charakterystyczne jest zwiększone wydzielanie pienistej śliny. Objawy nie muszą pojawiać się jednocześnie, ponadto nie wskazują zawsze na chorobę. To dlatego leczenia konia musi rozpocząć wykluczenie innych przyczyn. Nie każdy koń cierpiący na wrzody wykazuje objawy i wiele przypadków pozostaje niewykrytych.

Diagnostyka wrzodów żołądka

Dokładną diagnozę można postawić jedynie za pomocą gastroskopii. W naszej praktyce badamy przełyk i żołądek za pomocą giętkiego endoskopu o długości trzech metrów – gastroskopu. W trakcie badania weterynarz od razu widzi obraz na monitorze. Nasz koński pacjent nie może jeść przez 14 godzin, aby miazga pokarmowa nie zasłaniała widoku. Zabieg odbywa się stojąco. Endoskop jest wprowadzany do żołądka przez jamę nosową. Wdmuchując powietrze, błonę śluzową można wyraźniej uwidocznić.

Rokowania

Choroby konia to wielkie zmartwienie dla właściciela, ale wcześnie wykryte wrzody dają dobre rokowania. Łagodne przypadki goją się w ciągu trzech do sześciu miesięcy bez leków, jeśli wyeliminowane zostaną czynniki wyzwalające, takie jak stres lub nieprawidłowe karmienie. Musimy jednak ostrzec: nieleczone wrzody mogą doprowadzić do perforacji żołądka i śmierci zwierzęcia. Najważniejsza jest diagnostyka. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.