Zapalenie ścięgien – diagnostyka i leczenie


Praktyka Ambulatoryjna – Zapalenie ścięgien – diagnostyka i leczenie
 – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


W układzie ruchu każdego konia niezwykle ważną rolę odgrywają ścięgna. Niestety są one również bardzo narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, co może mieć dla konia bardzo przykre następstwa. Jeszcze do niedawna uszkodzone ścięgno oznaczało dla konia najgorszy wyrok z możliwych, czyli niemożność takiego ruchu jak dotychczas. Obecnie poprawiła się w tym zakresie zarówno diagnostyka, jak i leczenie – choć bywa ono długotrwałe, to jednak w wielu przypadkach możliwy jest powrót do dotychczasowego życia. Ważne jest jednak jak najszybsze rozpoznane problemu zdrowotnego przez lekarza.

Choroby ścięgien u koni

Ścięgna u konia zbudowane są z tkanki łącznej, a ich najważniejszym elementem jest kolagen – dzięki niemu są one elastyczne i są w stanie znieść nawet bardzo duże obciążenia w czasie ruchu. Niestety zdarza się, że ścięgno może ulec zerwaniu. Uszkodzenia mechaniczne, które są wynikiem zazwyczaj przeciążenia, mogą z czasem prowadzić do stanu chorobowego, co uniemożliwia koniom bycie w ruchu. Zapalenie ścięgna może już w fazie początkowej dawać objawy, a im wcześniej zostanie rozpoznane, tym szybciej można wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki czemu koń szybko wróci do formy. Im zapalenie ścięgien będzie bardziej zaawansowane, tym gorsze rokowania co do powrotu do zdrowia. Niezwykle ważne jest więc obserwowane konia i sygnalizowanie weterynarzowi wszelkich nieprawidłowości.

Zapalenie ścięgna u konia objawy

Jak prawie każda jednostka chorobowa, tak i zapalenie ścięgna u konia objawia się już w początkowej fazie pewnymi objawami. Na jakie szczególnie warto zwrócić uwagę? Szczególny niepokój powinna wzbudzić kulawizna, poty oraz drżenie mięśni, a także obrzęki śródręcza lub śródstopia. Ponadto zwierzę już wcześniej może mieć pogorszone samopoczucie oraz niechętnie uczestniczyć w ćwiczeniach. Im bardziej zaawansowane zapalenie ścięgna, tym objawy są bardziej nasilone – czas i właściwa diagnoza mają w tym przypadku bardzo duże znaczenie.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać chorobom ścięgien u koni

Możemy w tej kwestii zrobić bardzo dużo, ponieważ zapalenie ścięgna u konia najczęściej wywołane jest nieprawidłową pielęgnacją i nadmiernym przeciążeniem. Niezwykle ważna jest na przykład odpowiednio długa rozgrzewka, a także chłodzenie po intensywnej jeździe. Trening dla konia powinien być zawsze dopasowany do jego możliwości i nie zaleca się nadużywania takich akcesoriów jak ochraniacze i owijki. Ponadto należy regularnie i często kontrolować końskie ścięgna – wtedy znacznie szybciej zauważy się i odpowiednio zdiagnozuje chorobę.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.