Zapiaszczenie jelit u koni - jak mu zapobiegać?

Praktyka Ambulatoryjna – Zapiaszczenie jelit u koni – jak mu zapobiegać?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Zapiaszczenie jelit jest chorobą, która w ostatnich latach pojawia się wśród naszych czterokopytnych podopiecznych coraz częściej. Stanowi poważne zagrożenie dla życia naszego wierzchowca, dlatego warto jest wiedzieć, czym jest i w jaki sposób zapobiegać jego występowaniu.

Zapiaszczenie jelit – obiawy i… czym ono tak właściwie jest?

Zapiaszczenie jelit, podobnie, jak i inne choroby jelit u koni, stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia oraz życia. W zaawansowanym stadium jego objawy są podobne do tych, jakie daje kolka u konia; początkowo zazwyczaj choroba ta nie daje żadnych objawów, z czasem w miarę jej postępowania może pojawiać się ból, utrata apetytu oraz biegunki. Wywołuje je spożywanie piachu przez naszego wierzchowca; ten następnie gromadzi się w jelicie grubym, zmniejszając jego światło, a ostatecznie mogąc prowadzić do niedrożności. 

Zapiaszczenie jelit – co je wywołuje?

Wiele przypadków wystąpienia tej choroby u konia jest spowodowane zaniedbaniami jego właściciela; zaniedbaniom tym możemy łatwo zapobiec, wzbogacając naszą wiedzę. Przykładem takiego zaniedbania jest dawanie koniom jedzenia z niepewnego źródła – jeśli jest nieodpowiedniej jakości, piach może pojawić się w układzie pokarmowym naszego konia, dlatego tak bardzo podkreślamy, by naszym czterokopytnym podawać jedynie paszę ze sprawdzonego źródła. Podobna sytuacja może wystąpić, gdy czterokopytnego podopiecznego wypuścimy na piaszczysty wybieg – warto przy tym zaznaczyć, że jeśli nasz koń celowo spożywa piach, może to świadczyć o niedoborach składników odżywczych; w takim wypadku warto powiadomić gabinet weterynaryjny by poinformowany o sytuacji weterynarz mógł wykonać niezbędne badania krwi. Do podobnej sytuacji możemy doprowadzić, gdy nasz wierzchowiec spędza czas na pastwiskach, na których rośliny są słabo zakorzenione w glebie – w takim wypadku, skubiąc trawę i inne byliny spożywa je razem z pokrytymi piachem i ziemią korzeniami. 

Zapiaszczenie jelit – jak je leczymy? 

Długotrwały brak apetytu oraz biegunki same w sobie są alarmującymi objawami, które mogą wyniszczyć organizm naszego zwierzęcia, podobnie, jak i długotrwałe występowanie bólu. Jeśli zaobserwujemy obecność któregokolwiek z nich powinniśmy skontaktować się z profesjonalistą. Dzięki temu można wykryć zapiaszczenie jelit wystarczająco wcześnie, by nie wystąpiła jego niedrożność. Nasz gabinet weterynaryjny zajmuje się leczeniem koni, u których występuje to schorzenie. Najpopularniejszymi metodami ratowania zdrowia lub życia czterokopytnych podopiecznych, które zapadły na tę chorobę są leczenie zachowawcze lub operacyjne, podczas którego usuwamy zalegający w jelicie grubym piach. Eliminuje to występowanie objawów oraz pozwala uniknąć wystąpienia niebezpiecznej do życia konia niedrożności jelit. Należy jednak pamiętać, że nawet po wdrożeniu leczenia należy stosować odpowiednią profilaktykę i unikać zachowań mogących ponownie doprowadzić nasze zwierzę do takiego stanu.

 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.