Zapoprężenie u koni. Diagnostyka, objawy, leczenie.

Choroby Koni – Zapoprężenie u koni. Diagnostyka, objawy, leczenie.

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Co zrobić, kiedy koń wyjątkowo broni się przed założeniem siodła lub pasa do lonżowania? Czy konieczny jest weterynarz, by zbadać spuchnięte miejsce w okolicy zapinania popręgu lub między przednimi nogami? Czym jest zapoprężenie

Czym jest zapoprężenie u koni?

Zapoprężenie jest urazem mięśni piersiowych konia, powstałym w wyniku długotrwałego ich napięcia w czasie przeciskania się pod ciasno zapiętym popręgiem. Zwyczajowo uważa się, że to schorzenie u konia najczęściej występuje podczas prób schylania się z siodłem na grzbiecie. W rzeczywistości chodzi raczej o nagłe ruchy: zapoprężenie powstaje podczas szybkiego, ciasnego skrętu na przykład przy wyprowadzaniu osiodłanego zwierzęcia z boksu, może również zdarzyć się podczas skoków.

Objawy zapoprężenia

Ponieważ w przypadku tej choroby konia chodzi o mięśnie, objawem jest silna bolesność i dyskomfort, co koń z pewnością okaże podczas siodłania. Stulone uszy, kręcenie się aż do próby gryzienia i kopania są sygnałem alarmowym. W okolicach popręgu pojawia się opuchlizna, czasem bardzo wyraźnie widoczna. Uszkodzone mięśnie są sztywne, co można zauważyć podczas ruchu. 

Leczenie zapoprężenia

Na szczęście leczenie koni zapoprężonych nie jest skomplikowane, także dlatego, że to schorzenie u konia łatwo zauważyć i zdiagnozować. Konia należy wyłączyć z pracy pod siodłem i z pasem do lonżowania, lekki ruch wymuszony możliwy jest jedynie na oklep. Opuchnięte i bolące miejsca najlepiej chłodzić za pomocą okładów, wcierek czy glinek. Dobrze sprawdza się altacet i maści z heparyną, w które powinien być wyposażony każdy stajenny „gabinet weterynaryjny„. Jeśli stan konia jest poważny, konieczna będzie wizyta weterynarza. W takim przypadku diagnostyka obrazowa pozwoli określić stan uszkodzonych mięśni i ewentualną konieczność podania leków przeciwzapalnych. Weterynarz może zalecić dalsze działania, takie jak rozmasowywanie skurczonych mięśni z użyciem maści rozgrzewających. 

Na szczęście zapoprężenie zdarza się coraz rzadziej. To skutek zarówno wzrostu świadomości użytkowników koni, jak i coraz bardziej nowoczesnego sprzętu. Chorobie konia zawsze lepiej zapobiegać, niż ją leczyć, pamiętajmy więc, żeby nie podciągać popręgu od razu bardzo mocno, a poczekać z jego dopięciem aż mięśnie będą rozgrzane. Dobrze sprawdzają się popręgi z gumowymi wstawkami, szerokie, by rozkładać punkty nacisku i z naturalnym futrem bądź skórzane czy żelowe. Obserwujmy zachowanie konia- czy siodłanie nie sprawia mu bólu i dyskomfortu, a gdy już się zdarzy, odstawmy zwierzę od pracy.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.