Zmysł wzroku konia. Jak konie widzą?

Praktyka Ambulatoryjna – Zmysł wzroku konia. Jak konie widzą? – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Zmysł wzroku konia jest bardzo wyostrzony. Zwierzę widzi obszar w zasięgu 330-340 stopni. Ludzie tylko w zasięgu 180 stopni. Mimo to koń łatwo może się spłoszyć, gdy nagle pewien punkt znika z jego pola widzenia. Dzieje się tak, ponieważ istnieje tzw. martwy obszar w jego widzeniu. Jednak nie jest to dla niego zbyt dużym problemem. Istnieją inne rzeczy, które mogą zmniejszyć stan widzenia w znacznie większym obszarze z powodu różnych chorób.

Alergia u koni powinna być leczona

Koń do mycia swych oczu ma tylko trzecią powiekę, która zmywa z nich pył, kurz i inne zanieczyszczenia. Ta naturalna metoda może okazać się niewystarczająca. Są bowiem czynniki, które mogą np. wywołać alergię, przejawiającą się łzawieniem i zaczerwienieniem spojówki oraz przekrwieniem białka oka konia.

Jeżeli weterynarz stwierdzi, iż objawy te faktycznie dotyczą uczulenia, zaproponuje leczenie alergii u koni. Ważne jest, czy uczulenie konie mają sezonowo, w okresie np. pylenia traw, czy we wszystkie miesiące roku. Od tego zależy, jakie leczenie alergii u koni zostanie zastosowane.

W przypadku pierwszego rodzaju uczulenia stosuje się leki przeciwalergiczne. W drugim przypadku należy rozważyć leczenie odczulające, czyli zastosować terapię immunologiczną. Terapię tę lekarz ustala indywidualnie dla każdego konia.

Uszkodzenie oka konia, co robić?

Oczy konia są podatne na uszkodzenie, chociażby wpadnięciem pod powiekę piasku lub źdźbła z siana.  Może to spowodować mrużenie powieki, zaczerwienienie oka, czasami też pocieranie przez konia okiem o różne sprzęty. Naraża się on wówczas na znacznie poważniejsze uszkodzenie wzroku. Weterynarz zbada konia, postara się wyciągnąć z oka zanieczyszczenie i przepisze leki.

Nie należy lekceważyć żadnych objawów, związanych z oczami konia, ponieważ moglibyśmy doprowadzić do rozwinięcia się poważnej choroby oczu u konia, która odłączyłaby zwierzę od jego użytkowania na dłużej. Poza tym byłaby wówczas potrzebna rehabilitacja koni po przebytej chorobie. Do tego rehabilitacja koni wiąże się zawsze z pewnymi stratami u właściciela stadniny.

Czy szczepienie koni zapobiegnie chorobom oczu?

Zapalenie spojówek pojawia się nie tylko podczas alergii, ale także, gdy toczą się bakteryjne lub wirusowe choroby oczu konia.  Również taki objaw może dotyczyć grypy. Konie są bardzo delikatnymi zwierzętami, dlatego szczepienie koni jest bardzo istotne, by zapobiegać niepożądanym chorobom. W Polsce szczepienie koni na grypę jest obowiązkowe i stosuje się do tego celu szczepionki z martwym wirusem, który nie powoduje ryzyka zachorowania zwierzęcia.

Często pierwszy zauważalny symptom choroby to zmienione oczy konia, dlatego dbając o naszego wierzchowca, często przypatrujmy się jednemu i drugiemu oku. Wówczas łatwo i szybko zauważymy niepokojące objawy i w porę zahamujemy chorobę, konsultując się z weterynarzem. Nigdy nie starajmy się leczyć konia na własną rękę.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.