Żywienie koni - podstawowe zasady

Profilaktyka – Żywienie koni – podstawowe zasadyGabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Każde stworzenie potrzebuje odpowiedniego pokarmu, aby móc się rozwijać pod każdym względem. Ta zasada obowiązuje także w przypadku zwierząt, takich jak konie. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rasę i styl bycia. Ponadto kluczowe jest dobranie odpowiedniej ilości oraz typu paszy, robi się, to uwzględniając wagę, wzrost, a także typ pracy wykonywanej przez konia. Żywienie koni powinno się odbywać o stałych porach, ponieważ zwierzę jest w stanie zorientować się w porach karmienia. Każdy koń jest inny, w związku z czym różnią się także wymagania co do żywienia. Ich żołądek jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, gdy porównamy go do całej reszty ciała. Warto o tym pamiętać, ponieważ to powoduje, że posiłki muszą być podawane w niewielkich porcjach, ale stosunkowo często. Takie podejście z czasem mocno procentuje, gdy patrzy się na zdrowe konie.

Jak wygląda codzienna dieta konia?

Dzikie konie spożywają niewielkie ilości pokarmu przez większość doby. Organizm tych zwierząt dostosowany jest do przyjmowania pokarmów, takich jak trawa oraz siano. Te produkty mają w sobie bardzo duże ilości celulozy, którą trawi cały układ pokarmowy. Jest to możliwe dzięki symbiozie przewodu pokarmowego z bakteriami, które są w stanie rozłożyć trudne składniki tak, aby koń mógł strawić pokarm. Ich dieta powinna zawierać białka, sole mineralne oraz witaminy. Organizm tych zwierząt musi, jednak wykorzystywać ogromne ilości energii, a do tego procesu niezbędne są tłuszcze, skrobia, błonnik oraz niewielkie ilości białka. Substancje te zapewniają energię oraz są łatwe w trawieniu. Pasza, którą dostają konie jest dzielona na treściwą oraz objętościową. Do pierwszej kategorii zaliczają się zboża, przykładowo owies zawiera bardzo dużo substancji odżywczych. Do pasz objętościowych zaliczają się przede wszystkim siano oraz zielonka. Konie mogą spożywać także uzupełnienie do diety, takie jak marchew i jabłka. Pobudza to ich apetyt i przyśpiesza trawienie.

Wpływ nieodpowiedniego żywienia

Błędy w sposobie żywienia mogą bezpośrednio przekładać się na złe zachowanie koni. Łatwo popełnić błąd i często wiąże się to ze zbyt dużymi posiłkami lub zawyżoną ilością podanych kcal. Lekceważenie potrzeb może bezpośrednio przekładać się na choroby koni. Standardowym problemem pojawiającym się przy złym żywieniu jest kolka. Najczęściej wynika ona z gwałtownych zmian lub paszy, która jest nadpsuta. W poważniejszych przypadkach, takich jak choroba poświąteczna, warto poprosić o pomoc wykwalifikowanych osób, takich jak weterynarz. Leczenie koni jest konieczne, gdy hodowca zaniedbał o żywienie i dopuścił do pogorszenia się stanu zdrowia tych szlachetnych zwierząt.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.