Alergie koni

Praktyka Ambulatoryjna – Alergie u koni – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Alergie u koni występują bardzo powszechnie, jednak nie powinny być lekceważone. Powodują szereg objawów, które mają znaczący wpływ na jakość życia zwierzęcia, a także jego wartość użytkową.
Jakie są objawy alergii u konia, jak z nimi walczyć? Poznaj rodzaje i metody leczenia nadwrażliwości.

Rodzaje i objawy alergii.

Alergia to nieprawidłowa reakcja systemu immunologicznego – nadwrażliwość na czynniki pochodzące z zewnątrz (pokarmowe lub środowiskowe). Kontakt z alergenem zaburza pracę układu odpornościowego, co powoduje wzmożoną produkcję mediatorów zapalnych, które wywołują różne objawy. Alergia u konia może być wywołana przez dowolną ilość czynników, od jednego do kilku naraz.
Alergeny to przede wszystkim:

 • pyłki,
 • roztocza,
 • zarodniki grzybów,
 • owady, jak komary, meszki, muchy
 • składniki paszy, na przykład soja, kukurydza, owies
 • syntetyczne środki chemiczne (kosmetyki, środki myjące i piorące)
 • metale

Symptomy alergii mogą nasilać się okresowo i zależą przede wszystkim od obecności i natężenia alergenu w środowisku zwierzęcia. Pyłki i owady powodują najwięcej problemów w czasie lata a roztocza i pleśnie zimą.
Chociaż objawy alergii mogą być różne obejmują najczęściej:

 • świąd skóry,
 • strupy,
 • łupież,
 • pokrzywkę,
 • problemy z oddychaniem,
 • problemy z układem pokarmowych (głównie utratę wagi)
 • częste potrząsanie głową

Jak postępować w przypadku alergii?

Objawy podobne do alergii występują w przebiegu wielu chorób, dlatego najważniejszym elementem jest dokładne badanie i potwierdzenie alergii przez lekarza weterynarii. Przeprowadzi on analizę warunków bytowych zwierzęcia, testy skórne i badanie krwi lub w przypadku podejrzenia nadwrażliwości pokarmowej zastosuje dietę eliminacyjną. Po analizie wyników wprowadzi odpowiednie leczenie alergii u konia.

Leczenie farmakologiczne stosowane jest tylko w przypadku bardzo ostrych alergii, może bowiem powodować skutki uboczne. Używane są przed wszystkim leki sterydowe.
Z dużym powodzeniem stosuje się immunoterapię alergenową. W czasie terapii zwierzę przyjmuje roztwory (sporządzone przez weterynarza) z odpowiednią zawartością alergenu w rosnących stężeniach i coraz dłuższych odstępach czasu. Cały proces trwa do kilku miesięcy. U 70% zwierząt leczenie przynosi poprawę – zwiększa tolerancję na alergeny, a w niektórych przypadkach może także wystąpić całkowite ustąpienie objawów. 

Przy lżejszych formach alergii wystarczy zastosować łagodniejsze, ale równie skuteczne metody, które zapobiegną lub całkowicie zniwelują objawy.
Najprostszą jest unikanie ekspozycji na alergen. Zależnie od rodzaju potwierdzonej alergii, może być to zmiana uczulającego pokarmu, środków czyszczących czy zwalczanie owadów.
Stosowane są również terapie naturalne – jak akupunktura czy aromaterapia z użyciem olejków i ziół.
Przy alergiach skórnych bardzo dobrym środkiem łagodzącym jest siemię i olej lniany, które wzmacniają system immunologiczny. Warto wyeliminować słodkie pokarmy i dodatki, jak cukier czy melasa, ponieważ sprzyjają stanom zapalnym.

Nadwrażliwość to stan, który trwa całe życie. Warto jednak pamiętać, że wszystkie rodzaje alergii występujące u konia można zniwelować. Ścisła współpraca z lekarzem, przestrzeganie zaleceń i unikanie alergenów przyniesie poprawę i utrzyma zwierzę w dobrym zdrowiu i kondycji na długi czas.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.