Chód konia - podstawowe informacje

Praktyka Ambulatoryjna – Chód konia – podstawowe informacje

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Koń porusza się w trzech podstawowych chodach – stępie, kłusie oraz galopie. Niekiedy wyróżnia się również cwał jako najszybszy sposób poruszania się nieparzystokopytnego. Chód konia jest zależny od wielu czynników, od rodzaju podłoża aż po zdrowie wierzchowca czy nawet sam dosiad jeźdźca. Niekiedy krok staje się nieregularny, widoczne jest wyraźnie odciążenie nogi. Ten stan nazywany jest ogólnie nazywany kulawizną i jest schorzeniem ortopedycznych dość ciężkim w szczegółowej diagnozie. 

Podstawowe chody konia – jak wyglądają? 

Stęp jest chodem czterotaktowym, w którym jedna noga się unosi, a w tym czasie trzy pozostałe znajdują się na ziemi. Podczas tego chodu występują naturalne ruchy głowy, które dla niewprawnego oka mogą wyglądać niczym kulawizna. Warto przyjrzeć się ruchowi konia, przy którym występuje zaburzenie naturalnego rytmu lub wyraźny dyskomfort u konia. Kłus jest chodem dwutaktowym, w którym koń stawia nogi znajdujące się po przeciwnej stronie. Następnie występuje tak zwana faza zawieszenia, gdzie koń odrywa wszystkie nogi od siebie i ląduje na dwóch nogach, które wcześniej były w powietrzu. Galop to chód trzytaktowy z fazą zawieszenia, a krok przed nią nazywany jest foulą. Wyróżnia się galop z prawej lub z lewej nogi, w zależności od nogi wysuwającej się najdalej. Cwał jest odmianą galopu, w którym faza lotu jest skrócona do minimum, przez co chód jest klasyfikowany jako czterotaktowy. Nazywa się go również galopem wyścigowym, ponieważ poruszają się nim konie wyścigowe na torze. 

Schorzenia ortopedyczne – jak je rozpoznać? 

Kulawizny konia rozpoznaje się i klasyfikuje za pomocą przeprowadzenia paru prób. Wykonywane są w stepie i w kłusie na dwóch rodzajach podłoży – miękkim (np. piasku czy podłożu na maneżu) oraz twardym (np. betonie). Koń jest wtedy przeprowadzany w linii prostej. Schorzenie może pojawić się jedynie podczas poruszania się po kole, co związane jest z mocniejszym obciążeniem wewnętrznych nóg. Im mniejsze koło, tym większe obciążenia. Podczas rozpoznawania schorzeń ortopedycznych u koni, warto przypatrzeć się zwierzęciu. Często koń odciąża kulawą nogę, dodatkowo wykonuje wtedy nienaturalny i zaburzający harmonię rytm poruszania głową podczas chodzenia. Jego mięśnie są wtedy spięte, co prowadzi do usztywnienia grzbietu, szyi i zadu. Odbija się to na jakości chodu oraz rozluźnieniu konia. Zwierzę może również wydawać się osowiałe, często staje się nagle niechętne do współpracy czy odczuwa ból podczas dotykania kończyny. 

Schorzenia ortopedyczne koni – przyczyny i leczenie

Kulawizna konia ma bardzo zróżnicowane przyczyny. Może być skutkiem długotrwałej pracy na nieodpowiednim podłożu (praca niepodkutych koni na betonie), wbicia ciała obcego w kopyto, zbyt mocnego przeciążenia stawów (np. przy ciągłej pracy na kole po tej samej stronie lub przy niedostosowanym do umiejętności konia treningu skokowym) czy chorób. Powodem może również być źle dopasowane siodło, niedopasowana podkładka czy zepsuty sprzęt jeździecki. 

Leczenie konia w kierunku kulawizn jest niezwykle kosztowne i pracochłonne. Często sama diagnoza i wyeliminowanie przyczyny trwa bardzo długo. Czasami nawet długotrwałe leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. 

Kulawizna u konia – zapobieganie 

Najważniejsze w unikaniu schorzeń ortopedycznych jest odpowiednia pielęgnacja konia. Podstawą jest codzienne oczyszczanie kopyt i kontrola ich stanu zdrowotnego. Należy również kontrolować stan dopasowania sprzętu, szczególnie siodła. Budowa konia na przestrzeni lat, a nawet miesięcy, może się diametralnie zmienić, co może powodować uścisk siodła na grzbiet. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.