Choroby zębów u koni - jak im zapobiegać i leczyć?

Praktyka Ambulatoryjna – Choroby zębów u koni – jak im zapobiegać i leczyć? – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Konie to piękne, ale wymagające zwierzęta. Aby zapewnić im zdrowie i długie życie, najważniejsza jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Leczenie koni jest procesem skomplikowanym, a także bardzo kosztownym, dlatego tak istotna jest profilaktyka i odpowiednie żywienie konia. Jednym z istotnych zagadnień, na jakie należy zwracać szczególną uwagę, jeśli hodujemy te zwierzęta, są zęby konia. Ich zły stan powoduje, że zwierze nie chce jeść, a to może prowadzić do wielu poważnych komplikacji.

Jak dbać o zęby konia?

Jak już wspomnieliśmy, profilaktyka jest podstawą utrzymania końskich zębów w zdrowiu. Konie powinny mieć przeprowadzane okresowe kontrole stomatologiczne, które wykonuje weterynarz specjalizujący się w tego typu leczeniu. Dzięki nim można wykryć wszelkie nieprawidłowości, a także choroby we wczesnym stadium i odpowiednio zareagować. To sprawi, że leczenie koni nie będzie długotrwałe, co oszczędzi nie tylko nasz portfel, ale również znacząco wpłynie na komfort zwierzęcia. Drugim ważnym aspektem jest żywienie konia. Dieta powinna być zbilansowana, ponieważ wszelkie braki składników odżywczych w żywieniu mogą mieć negatywny wpływ na stan uzębienia. Warto też zadbać o to, aby pasza, którą podajemy koniom, nie była zbyt rozdrobniona, ponieważ ich zęby przystosowane są do rozcierania pokarmu. Przez to trzonowce pracują równomiernie i na bieżąco się ścierają.

Choroby zębów u konia

Choroby zębów u konia związane są przede wszystkim z nieprawidłowym zgryzem. Mogą powstawać wskutek nierównomiernego ścierania albo mieć też podłoże genetyczne. Wśród chorób drugiego typu możemy wymienić tak zwane wilcze kły, zgryz falisty lub schodkowy czy też haki i rampy – przerost fragmentów zębów, który powoduje powstawanie bolesnych ran w jamie ustnej. Zarówno przerosty, jak i nierównomierne ścieranie zębów, poprzez ranienie zwierzęcia, mogą powodować powstawanie infekcji, które nieleczone mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego tak istotna jest już wspominana profilaktyka. Inną z chorób zębów, często występującą w leczeniu koni, jest próchnica. Niestety, jeśli weterynarz nie wykonuje okresowych przeglądów, próchnica może zostać wykryta dopiero w zaawansowanym stadium. Początkowo nie daje bolesnych i widocznych objawów, lecz nieleczona powoduje znaczące ubytki w uzębieniu, ból i nieprzyjemny zapach. Komfort i dobrostan zwierzęcia są najważniejsze, dlatego nie powinno się bagatelizować sygnałów, jakie daje koń. Objawy takie jak nadmierne ślinienie się, obrzęki w okolicy pyska czy nieprzyjemna woń powinny skłonić do pilnej konsultacji z weterynarzem.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.