Końskie zdrowie - jak prawidłowo szczepić konia?

Praktyka Ambulatoryjna – Końskie zdrowie- jak prawidłowo szczepić konia?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Długie, zadbane szczotki pęcinowe sprawiają, że koń wygląda dostojnie i majestatycznie. Wystarczy przypomnieć sobie wspaniałe pokazy

Oprócz prawidłowej opieki nad końmi, żywieniem i mądrze prowadzonym treningiem, ważną rolę odgrywa ochrona przed patogenami w postaci szczepień. Szczepienie ochronne to najskuteczniejsza profilaktyka chorób. Ponadto warto pamiętać, że leczenie koni jest bardzo kosztowne. Szczepienie koni jest ważnym elementem utrzymania ich w zdrowiu. Oczywiście miejscem takich zabiegów nie jest gabinet weterynaryjny, ale stajnia. Szczepić można na następujące choroby konia:

  • tężec
  • grypa
  • herpes
  • borelioza
  • wścieklizna
  • dermatofitozy

Dwie pierwsze choroby konia: tężec i grypa są obowiązkowe. Coraz częściej szczepi się także na Gorączkę Zachodniego Nilu, zołzy i wirusowe zapalenie tętnic. Ta choroba jest zakaźna, zatem szczepienie koni to doskonała profilaktyka przed szerzeniem jej. 

Co wziąć pod uwagę podczas szczepienia?

  • Przygotuj paszport, by można było udokumentować szczepienie konia.
  • Można szczepić tylko zdrowe zwierzęta. Jeśli koń wykazuje nietypowe objawy, weterynarz musi o tym wiedzieć. Odpowiednia diagnostyka konia odpowie na pytanie, czy ze szczepieniem lepiej poczekać, czy można je wykonać. 
  • Weterynarz powinien być także poinformowany o możliwych reakcjach alergicznych.
  • Każde szczepienie konia jest obciążeniem dla organizmu, dlatego co najmniej 2 doby po szczepieniu koń nie powinien pracować. 

Jak często szczepi się konia?

Częstotliwość szczepień koni zależy od choroby. W każdym przypadku nie można zapomnieć, iż przed zaszczepieniem ważna jest diagnostyka konia i jego aktualnego stanu zdrowia.

Tężec to choroba śmiertelna, wywoływana występującą w glebie bakterią. Każdy koń powinien być na nią zaszczepiony. Konie otrzymują podstawową dawkę szczepionki w wieku 6 miesięcy, kolejną po 4- 6 tygodniach i ostatnią po roku. Szczepienie przypominające wykonuje się co dwa lata. 

Grypa koni wywoływana jest przez wirusy różnych szczepów. Choroba jest na ogół wysoce zaraźliwa, wiąże się z gorączką, zapaleniem układu oddechowego, kaszlem. Leczenie koni z grypą jest czasochłonne i kosztowne. Może prowadzić do śmierci w wyniku infekcji wtórnej. Podstawowe szczepienie wykonuje się w wieku 6 miesięcy, wcześniej źrebię chronione jest przeciwciałami z siary. Drugie szczepienie przeprowadza się po 6-9 tygodniach i trzeci raz po 6 miesiącach. Szczepienie przypominające robi się co roku, ale konie startujące w zawodach trzeba szczepić co 6 miesięcy, jest to określone przepisami. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy zamienić stajni w gabinet weterynaryjny

Wścieklizna nie jest obowiązkowym szczepieniem koni, ale w szczególnie zagrożonych obszarach warto je wykonywać, zwłaszcza, że jest to choroba śmiertelna. Bazowe szczepienie robi się od wieku 6 miesięcy i składa się ono z dwóch dawek podawanych w odstępie 4 tygodni. Przypominające szczepienie wystarczy wykonywać co 2 lata. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.