Rehabilitacja Koni - Regeneracja po sezonie

Rehabilitacja Koni – Regeneracja po sezonie –

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.

 


 

Po każdym sezonie koń potrzebuje odpowiedniego planu regeneracji. Wszystko po to, aby koń był zdrowy i gotowy przed kolejnym sezonem. Warto zatem wiedzieć jak taki plan regeneracji właściwie przygotować.

Regeneracja konia – w jakim celu?

Każdy koń, który bierze udział w różnego rodzaju zawodach zawsze między sezonami potrzebuje okresu regeneracji. Często okres ten powinien wynosić przynajmniej trzy tygodnie. Jest to czas, który pozwoli na regenerację obciążonych stawów oraz mięśni. Poza tym jest to również odpoczynek psychiczny dla konia od ciągłych startów w zawodach. Regeneracja konia zacząć powinna się przede wszystkim od zmniejszenia obciążenia treningowego. W okresie regeneracji trening powinien sprowadzać się przede wszystkim do ćwiczeń rozluźniających oraz rozciągających. Nie można także zapomnieć o odnowie biologicznej, która jest bardzo ważna.

Odnowa biologiczna dla konia

Nie tylko u ludzi uprawiających sport, ale także w u koni bardzo ważna jest odnowa biologiczna. Podstawa to takie zabiegi jak wcierki czy masaż. Masaż jest niezwykle ważna zwłaszcza u tych koni, u których widoczne jest napięcie mięśni, przeciążenie czy nadwyrężenie mięśni. Masaż pomóc może w rozluźnieniu mięśni. Ma też nie niezwykle pozytywny wpływ na zwiększenie elastyczności i wytrzymałości mięśni. Medycyna koni sportowych dziś oferuje szereg zabiegów z zakresu odnowy biologicznej. Mają one na celu nie tylko usunięcie różnego rodzaju mikrourazów, ale także mają ogromy wpływ na samopoczucie konia. W procesie regeneracji nie można także zapomnieć o wspomnianym już zabiegu, jakim są wycierki rozgrzewające. Zabieg ten ma ogromny wpływ na poprawę krążenia u konia.

Inne sposoby regeneracji koni

Rehabilitacja konia to nie tylko wspomniany wcześniej masaż czy wcierki rozgrzewające. Innym często stosowanym zabiegiem jest również hydroterapia. Są to oczywiście zabiegi związane z wodą. Przykładem mogą być tu bicze wodne. Zabieg ten ma ogromny wpływ na rozluźnienie mięśni u koni. Jeśli mowa o zabiegach związanych z wodą to warto wspomnieć także o basenie. Zajęcia z koniem na basenie mają wpływ na poprawę jego kondycji oraz wydolności.

Plan regeneracji konia

Oczywiście podchodząc do tematu regeneracji konia najważniejsze jest ustalenie odpowiedniego planu. Na początku dobrym rozwiązaniem może być badanie laboratoryjne konia. Pozwoli to na pełną i dokładną diagnostykę stanu zdrowia konia. W zależności od wyników badania dostosowany powinien być plan regeneracji. Ważne jest jednak, aby koń przynajmniej przez tydzień czasu mógł całkowicie odpocząć od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjnym EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.