Tkanie - diagnostyka, objawy, leczenie
Praktyka Ambulatoryjna – Tkanie – diagnostyka, objawy, leczenie – Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.
Kiedy koń tka, największym zmartwieniem jest obawa przed uszkodzeniem przednich nóg. Czy ten niepokój jest uzasadniony? Dlaczego konie to robią? Co można zrobić, by temu przeciwdziałać? Czy właściciel konia powinien odwiedzić gabinet weterynaryjny?
Czym jest tkanie?
Tkanie to jeden z końskich nałogów. Tkający koń godzinami rytmicznie buja się, przenosząc ciężar ciała z jednej przedniej nogi na drugą. Kończyny mogą być rozstawione nawet na odległość 1,75 m. Pozycja głowy i szyi różni się w zależności od konia. Odciążona noga często jest uniesiona. W skrajnych przypadkach zwierzę może nawet krzyżować nogi, aż do kopnięcia się w głowę podczas zamachu. Czasami konie bawią się językami podczas tkania, oblizują wargi, ziewają, rytmicznie biją ogonami, gryzą pręty lub krawędź żłobu.
Głównymi przyczynami tkania jest zbyt mała ilość paszy objętościowej, brak możliwości poruszania się, mały kontakt społeczny, stres spowodowany traumatycznymi zmianami, podniecenie. Do występowania tej choroby konia (w ten sposób także można mówić o tym nałogu) tendencje mają rasy gorącokrwiste i udział pełnej krwi. Jak dotąd nie zostało udowodnione, że konie uczą się tkania poprzez naśladownictwo.
Czy tkanie może być przyczyną choroby konia?
Ponieważ leczenie koni jest trudne i kosztowne, dużym zmartwieniem ich posiadaczy jest odpowiedź na pytanie, czy tkanie nasila i powoduje schorzenia ortopedyczne. Chociaż powszechnie uważa się, że przednie nogi tkających koni zużywają się przedwcześnie, nie zostało to udowodnione. W 1990 roku ukazały się badania, według których nie można udowodnić ponadprzeciętnej tendencji do kulawizny u tkaczy.
Z reguły konie przestają tkać lub nawet nigdy nie zaczynają, gdy utrzymywane są w chowie wolnowybiegowym. Jeśli możliwy jest tylko boks, ważne jest, aby zaoferować koniowi jak największą różnorodność. Idealnie: pastwisko w ciągu dnia lub przynajmniej stały dostęp do paszy objętościowej. Pasze treściwe należy rozłożyć na kilka małych porcji, a czasy karmienia nie powinny być zbyt sztywne, aby konie nie przyzwyczaiły się do nich nadmiernie.
Boksy z widokiem na pastwisko lub ujeżdżalnię często powodują stres, zwłaszcza u wrażliwych koni z wielką chęcią do ruchu. Konie podatne na tkanie powinny zatem raczej stać w cichym otoczeniu, w którym są zajęte, ale nie zdenerwowane.
Jeśli konie nie przestają się tkać pomimo poprawy warunków bytowania, weterynarz może spróbować chwilowo podać im leki (nie psychotropowe!), które działają wspierająco na psychikę i niwelują stres. Wszystko, co ma zapobiegać mechanicznie tkaniu (worki z piaskiem na suficie boksu, a nawet wiązanie przednich nóg, mogące prowadzić do schorzeń ortopedycznych) jest sprzeczne z dobrostanem zwierząt! Wstawki w kształcie litery V w drzwiach boksu zwykle powodują tylko cofnięcie się konia i kontynuowanie tkania. Można spróbować umieścić w boksie nietłukące lusterka. Zapobieganie nałogom jest zawsze lepszym wyjściem, niż leczenie koni.
Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.
Wśród oferowanych usług możemy znaleźć:
⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia ⇒ Badania kliniczne koni ⇒ Badania laboratoryjne koni ⇒ Leczenie kolek koni ⇒ Leczenie alergii koni ⇒ Leczenie chorób płuc koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie schorzeń oka koni ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni ⇒ Szycie ran koni ⇒ Szczepienia koni ⇒ RTG koni ⇒ USG koni
Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :
⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni ⇒ Terapię przeciwbólową koni ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP ⇒ Terapia falą uderzeniową ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych
Gabinet Weterynaryjny EQmedic
Dane firmy
Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak
Adres
ul. Poznanska 3
62-030 Luboń
nip
7772881027
Telefon
bartosz@eqmedic.pl
Numer konta
Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Formularz kontaktowy
Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.
Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:
Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.
Projekt i wykonanie: Piotr Jeziorny