W jakim celu podkuwa się konie?

Schorzenia Ortopedyczne – W jakim celu podkuwa się konie?

– Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak.


Końskie zdrowie jest wyjątkowo ważne dla opiekunów tych wyjątkowych zwierząt. Koń, jako zwierzę stworzone do ruchu i w ruchu użytkowane, musi koniecznie posiadać zdrowe nogi, ponieważ to one stanowią o jego zakresie motoryki. Szczególną uwagę należy zwracać na kopyta, których niewłaściwa pielęgnacja i brak ochrony może prowadzić do opłakanych skutków.

Od podstaw, czyli od kopyta

W naturalnym stanie konie ścierają kopyta odpowiednio do przemierzanych kilometrów, a poruszanie się wyłącznie po naturalnych nawierzchniach stanowi niewielkie zagrożenie. Zupełnie inaczej ten proces wygląda w przypadku zwierząt, które wykorzystywane są pod siodłem lub w zaprzęgu. Pomimo solidnego wyglądu, końskie kopyta posiadają wiele wrażliwych punktów, których urazy mogą stanowić o wykluczeniu konia z użytkowania, dyskomforcie lub nawet prowadzić do poważnych schorzeń. Podkowy stosowane są, przede wszystkim, aby zapobiegać nadmiernemu ścieraniu się puszki kopytowej i ewentualnym kontuzjom, jak wbijanie się ciał obcych w tkanki miękkie. Odpowiednie dobranie kucia odciąża jego nogi i zwiększa przyczepność na śliskich powierzchniach – zalety, które są wyjątkowo istotne w sporcie lub w służbach terenowych.  Nie tylko profilaktyka, ale również leczenie konia, którego kopyta wymagają interwencji nie wyklucza wizyty kowala. Schorzenia ortopedyczne, urazy ścięgna zginacza i mięśnia międzykostnego lub wady postawy korygowane są odpowiednio dobranymi podkuciami. 

Kiedy nie warto podkuwać konia? 

Chociaż podkowy wydają się mieć wyłącznie zalety, nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie – zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Kopyto końskie charakteryzuje się dość dużym przyrostem, ok 1 cm w skali miesiąca. W przypadku stosowania podków, nie ściera się ono w ogóle, a zbyt duży narost może prowadzić do powodowania bolesności i zmian w układzie kostnym. Kontrolę i regulację kopyt, włącznie z pełną zmianą podków należy przeprowadzać co 6 do 8 tygodni, aby zadbać o pełną sprawność pupila. Oczywiście wiąże się to z odpowiednimi kosztami i koniecznością współpracy z odpowiednim specjalistą. Tak częste podkuwanie konia może prowadzić do jej osłabienia i kolejnych problemów zdrowotnych. Ponad to, należy pamiętać, że konie żyjące w stadzie lub pastwiskowane w towarzystwie innych zwierząt mogą je zranić podkutym kopytem, nawet podczas niewinnych zabaw.  Jeśli koń nie porusza się zbyt często po twardych nawierzchniach, użytkowany jest głównie rekreacyjnie i nie jest konieczne kucie lecznicze, zdecydowanie zalecane jest ograniczenie stosowania podków. Pozostawienie kopyta w naturalnej formie jest, w takim przypadku, najlepszym wyborem. 


Lekarz weterynarii Bartosz Antczak gabinet weterynaryjny EQMEDIC oferuje szeroki zakres usług związany z profilaktyką oraz leczeniem koni.

Wśród oferowanych usług możemy  znaleźć:

⇒ Badanie kupno-sprzedaż konia  ⇒ Badania kliniczne koni  ⇒ Badania laboratoryjne koni  ⇒ Leczenie kolek koni  ⇒ Leczenie alergii koni  ⇒ Leczenie chorób płuc koni  ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni ⇒ Leczenie chorób dermatologicznych koni  ⇒ Leczenie schorzeń oka koni  ⇒ Leczenie schorzeń jamy ustnej koni  ⇒ Szycie ran koni  ⇒ Szczepienia koni  ⇒ RTG koni  ⇒ USG koni

Dodatkowo gabinet weterynaryjny EQMEDIC proponuje :

⇒ Rehabilitację koni ⇒ Regenerację koni  ⇒ Terapię przeciwbólową koni  ⇒ Terapię zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym u koni  ⇒ Terapię regeneracyjną koni PRP IRAP  ⇒ Terapia falą uderzeniową  ⇒ Zabiegu z zakresu medycyny koni sportowych

Gabinet Weterynaryjny EQmedic

Dane firmy

Gabinet Weterynaryjny EQmedic lek. wet. Bartosz Antczak

Adres

ul. Poznanska 3
62-030 Luboń

nip

7772881027

E-mail

bartosz@eqmedic.pl

Numer konta

Numer konta: 38 1090 1346 0000 0001 3702 5697
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa

Formularz kontaktowy

Firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzonej przez Ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ochronę prawną oraz spełnienie wymagań RODO zapewniają prawnicy z serwisu:

Ochronę Twoich danych gwarantuje bezpieczne i szyfrowane połączenie SSL.